У предвечерје сусрета председника Владе Србије Александра Вучића и косовског премијера Исе Мустафе у Бриселу, нереди радикалног опозиционог покрета Самоопредељење, због привођења оснивача тог покрета, претворило је Приштину у “бојно поље”, пишу косовски медији.
“Самоопредељење” се најгласније противи формирању Заједнице српских општина, што је предвиђено бриселским споразумима, и са представницима још две опозиционе партије од Мустафе тражи да повуче потпис са тих докумената.
Иако је Курти пуштен само након неколико сати након привођења, део приштинских медија констатује да је тај инцидент био “мера потенцијалних немира” на Косову.
Три опозицоне странке, које се противе формирању ЗСО и споразуму о демаркацији са Црном Гором дуже време прете протестима против власти и блокирају рад парламента, који би требало да потврди бриселске споразуме потписане крајем августа.
Келани: Повређено 14 полицајаца, тројица у тешком стању
У протестима присталица радикалног опозиционог покрета Самоопредељење, због хапшења оснивача тог покрета Аљбина Куртија, приведено је 15 особа, 14 полицајаца, од којх су тројица у тешком стању и један грађанин, изјавио је портпарол Полиције Косова Баки Келани. Осам особа је задржано у полицији, рекао је Келани и додао да је у синоћњим демонстрацијама начињена велика материјална штета на објектима полиције, друштвеним и приватним. Једно возило је спаљено а неколико других је оштећено, пренели су приштински медији.
Приштинска “Коха диторе” наводи да се Приштина синоћ претворила у “бојно поље” када су симпатизери Куртија гађали зграду полиције, а полиција је одговорила сузавцем.
Конфликт је окончан тако што је Аљбин Курти пуштен, а окупљеној маси је рекао да ће протести бити настављени не само против владе, већ и против полиције.
Само чекали повод
Дневик “Зери” пише да је хапшење Куртија “мера потенцијалних немира”.
– Требало је да се догоди само један мали аларм ‘Самоопредељења’ када је њихов лидер Курти ухапшен да стотине демонстраната блокирају полицијску станицу у Приштини”, наводи лист и додаје да је биланс синоћних немира 14 повређених полицајаца, неколико ухапшених и повређених демонстраната.
И дневник “Косова сот” пише о овом инциденту и наводи да је Приштина синоћ била у хаосу након хапшења Куртија. Наводи и да је Курти полицијским званицницима рекао да су га том приликом третирали као криминалца а не као посланика.
Лист сазнаје да су незадовољне Куртијеве присталице током протеста запалиле два аутомобила испред зграде основног тужиластва.
Медији су пренели и реаговање опозиционог лидера Алијансе за будућност Косова Рамуша Харадинаја, који је хапшење Куртија окарактерисао као “политичко киднаповање” и захтевао од органа реда да лидера “Самоопредељења” и посланика у парламенту пусте на слободу.
“Власт све гази'”
И лидер Иницијативе за Косово, треће опозиционе парламентарне партије која се противи бриселским споразумима, Фатмир Љимај рекао да овакво понашање власти говори да је она у стању да гази све само да би остала на власти.
Лидер “Самоопредељења” Висар Имери је рекао да нема никакве информације зашто је Курти “киднапован”.
Синоћњи протести су трајали нешто више од три сата, а након повлачења демонстраната на приштинским улицама је остала велика колицина камења и других чврстих предмета.
Танјуг
фото: ФоНет, АП