Косовска полиција затворила је једну, од како се претпоставља четири постојеће молитвене куће радикалних исламиста смештене на приватним имањима у метохијским селима око Ђаковице, али и Клине где су учестали напади на Србе.
Хапшења припадника Исламске државе у Приштини под сумњом да су планирали терористичкe нападe, учестали напади на Србе посебно у метохијском делу Косова, али и исписивање на српским манастирима „калифат долази“, графита у којима се величају ОВК и ИД, неспорно говоре једно: џихадисти — борци за Алаха и паре су стигли.
Према расположивим подацима косовских безбедносних служби, у последње две недеље више од 200 младих Албанаца са КиМ отишло је у рат у Ирак и Сирију.
О радикалном исламизму и врбовању младића за прикључивање терористичким групама до садa се само шушкало. Косовски политичари углавном избегавају ту тему, иако је према неким проценама на ратиштима у Сирији и Ираку највише учесника са Косова. У прилог томе говори и податак да је у тим ратним зонама до сада погинуло више од 40 Албанца, углавном младих људи до 30 година, а да тренутно у борбама учествује још око 200 њих.
Косовска полиција је недавно ухапсила више од 50 особа осумњичених за тероризам. У првој, највећој акцији икада спроведеној, ухапшено је 40 екстремиста за које се испоставило да су учествовали на сиријском и ирачком ратишту, у редовима терористичких организација Ел Нустра и ИСИС.
Да су се припадници џихадиста усталили на Косову говори и податак да је тамошња полиција недавно затворила једну од молитвених кућа на приватном имању. Такве куће су смештене углавном у метохијском делу, а радикални исламисти их користе као џамије. Сумња се да постоје барем још три или четири такве у селима око Ђаковице, али и Клине, где се десило неколико узастопних напада на Србе.
Да ли је у питању само коинциденција или су Срби на Косову на мети ИД ратника на Космету, и да ли је радикални ислам на КиМ узео маха и колико?
Да ескалација напада на Србе у последње време није случајна, мишљење је и министра за рад и социјална питања Александара Вулина.
„Бојим се да све ово што се сада дешава и ова изненађујућа ескалација насиља има везе и са преговорима и са формирањем Специјалног суда, да има везе са унутрашњеполитичким односима унутар албанске популације“, рекао је он.
Косовска полиција изнела је недавно податке према којима се албански џихадисти, чија је база у Сирији и Ираку, спремају за терористичке акције на косовске институције. Степен безбедности је зато подигнут на највиши ниво, а портпарол косовске полиције Баки Кељани је у писаној изјави навео да се о акцијама које се у Покрајини предузимају против евентуалних терористичких напада неће износити детаљи.
Александар Радић са Факултета за безбедност убеђен је да су припадници џихадиста постали реална прича не само на Косову него и на Балкану.
„Од терористичког напада у Зворнику, претпостављени сценарио у коме је неко био повратник са ратишта из Сирије и дошао у контакт са српском државом показао се као тачан. То можемо од сада да користимо као образац и све земље Балкана су због тога унеле у закон одредбу по којој је кривично дело учешће у страним оружаним формацијама, тако да сада постоји законска основа да се неко ко је само сумњив може превентивно ухапсити“, каже Радић.
Радић каже да Косову не иде у прилог да подржава војника ИД, јер јој то није у политичком смислу у интересу.
„Приштинске власти имају изузетно снажну потребу да пред западним силама, које су подржале њихову самосталност, покажу да ће доследно следити виталне идеје Запада. Односно, ако Вашингтон препознаје тероризам као највећу опасност, Приштина ће показати да је доследна у сузбијању тероризма, више него било ко друго“, каже он.
Радић наводи да, осим политичког мотива, Приштина има свест и о томе да такве организације постоје у њиховом окружењу, као и да све више Албанаца одлази на ратишта у Сирију.
Спутник