26.08.2012. –
Сиријска армија је практично вратила контролу над највећим градом Алепо. Екстремисте потискују и из предграђа Дамаска. Међутим, западне земље повезују даљи развој само са свргавањем постојећег режима.
САД и Турска су одлучиле да је дошло време да се ствари називају своим именима. У Анкари је одржан први сусрет групе оперативног реаговања. На седници поред заменика министра иностраних послова Турске Халита Џевика и амбасадлора САД у Анкари Елизабет Џонс присуствовала су америчка и турска војна лица. Решење учесника сусрета није оглашено. Велика пажња на преговорима је била додељена будућности земље после одласка Башара Асада. Један од начина да се приближи таква будућност огласио је протекле недеље председник САД. Барак Обама је упозорио о евентуалној интервенцији у Сирију у случају примене од стране Дамаска хемијског или биолошког оружја .
Постојање у земљи оружја за масовна разарања фактички је признао представник сиријских власти Џихад Макдиси, изјавивши да ће га Дамаск применити у случају спољне агресије. При томе је Сирија једна од земаља, које нису потписале Конвенцију о забрани хемијског оружја. Међутим, само изјава о постојању хемијског оружја није довољна ради спољног мешања, – каже научник Центра арапских истраживања Института оријенталистике РАН Борис Долгов.
– Прво, чак и постојање хемијског оружја у сиријској армији није повод за спољну агресију, јер Сирија није потписала ту Конвенцију, односно, сиријска армија може да има то оружје на легитимној основи. Друга је ствар што су водеће земље НАТО-а, Турска више пута претиле Сирији спољном агресијом.
Ништа мања опасност се састоји у томе, што хемијским оружјем могу да овладају побуњеници. Осим тога, Израел не скрива забринутост у вези са могућношћу доспевања оружја за масовна разарања у руке исламиста групације Хезболах. Међутим, власти Сирије гарантују очување хемијског оружја, – изјавио је медијима заменик министра иностраних послова Русије Генадиј Гатилов.
– Са своје стране, ми смо већ радили са сиријском владом, разматрали ово питање и добили стриктна уверења: биће учињено све, шта се може, да би се хемијско оружје поуздано и гарантовано налазило тамо, где је сада. Међутим, неопходно је узимати у обзир чињеницу да је ситуација у Сирији веома сложена.
При томе у Москви не сумњају да америчке власти контролишу опозиционе снаге толико да би били уверени да тамо неће доспети оружје за масовна разарања. Русија сматра да подршка сиријском народу мора да буде пружена с друге стране. Ове недеље је Москву посетио заменик премијера Сирије Кадри Џамил. Приликом сусрета се поред осталих питања разматрала иницијатива Националног координационог комитета Сирије – највеће у земљи опозиционе групе. Предложени план се базира на следећим захтевима: обустава насиља од свих страна и што скорији почетак дијалога између владе и свих опозиционих група. Према речима Сергеја Лаврова, то још једном сведочи да не постоји други пут, осим националног помирења.
– То се потпуно уклапа у оквире договора, постигнутих од стране спољних играча приликом сусрета Групе акција о Сирији 30. јуна у Женеви. Убеђени смо да је тај договор и даље актуелан. Чињеница да је томе усмерена иницијатива највеће унутарсиријског опозиционе заједнице, одушевљава и пружа свима шансу да се напредује тим путем. Шансе нису од 100 посто, али их има.
Ове недеље су Сирију коначно напустили посматрачи УН. Међународно присуство ће заступати координациони биро те организације. Већ кроз недељу дана ће специјални представник УН и ЛАД за сиријско регулисање постати бивши алжирски дипломата Лахдар Брахими. Главни услов прихватања мисије мировњака је био – потпуна подршка његових акција од стране светске заједнице. Управо због њене одсутности Кофи Анан, који је предложио мировно решење конфликта кроз дијалог страна, био је приморан да поднесе оставку.