Иако подаци изведени из Првог националног извештаја о социјалном укључивању и смањењу сиромаштва сведоче да око седам процената ученика једне генерације превремено напусти редовно основно школовање, број ђака који одустају од школовања веома варира од региона Србије, као и од социјално-културног миљеа из кога деца долазе. Статистика сведочи да основну школу завршава 88 одсто деце у сеоским областима, а стопа завршавања обавезног образовања још је нижа код породица које живе у сиромаштву (72 одсто), као и код деце чије су мајке завршиле само основну школу (75 процената).
Мерошина, Медвеђа и Црна Трава су општине у којима мање од 70 одсто деце завршава обавезно образовање, док се у још 15 општина Србије тај проценат креће између 70 и 80 процената.
Подаци Уницефа сведоче да свега 63 одсто ученика из ромских насеља заврши осми разред основне школе, али само трећина њих то учини на време и без понављања разреда. Осипање ученика још је веће и драматичније у средњој школи – подаци Републичког завода за статистику сведоче да свега 85 одсто средњошколаца заврши школовање, као и да постоје велике регионалне разлике међу децом која одустају од школовања.
А резултати истраживања Института за психологију и Уницефа, под називом „Анализа фактора који утичу на осипање ученика”, показују да се у скици за профил ученика који су под ризиком да одустану од школовања налазе ђаци који живе у недовољно развијеним општинама и сиромашним породицама у којима образовање није довољно вредновано и препознато као „виза” за излазак из беде. У овим породицама често „царују” алкохолизам и болести, насиље је уобичајено средство комуникације, а оне су неретко „окрњене” смрћу или разводом родитеља. Осим тога, родитељи ових ђака неретко одлазе на рад у иностранство и воде децу са собом, која због тога прекидају школовање.
– Под највећим ризиком од осипања су деца која имају велики број изостанака, која су прешла на ванредно школовање или су понављала разред, имају успех у претходним разредима с просечном оценом мањом од 3,00 или потичу из породица с изразито ниским социјално-економским статусом и ниским образовним нивоом. Ова деца често долазе из породица с историјом раног напуштања школовања или су жртве дискриминације и злостављања у школи. Висока толеранција школе на изостајање ученика један је од првих индикатора повећаног ризика да ће ученик напустити школовање. Укратко – лоша материјална ситуација, лоша клима у школи и лоши односи с вршњацима, уз недостатак образовне подршке, најчешћи су фактори који узрокују осипање ученика из школе – истиче др Ивана Степановић Илић, директорка Института за психологију и један од истраживача на овом пројекту. Наша саговорница истиче да је ова студија рађена у осам основних школа и тринаест средњих, које су изабране јер се установило да имају проблем с осипањем ђака, а у истраживању је учествовало 348 наставника, 21 директор, 47 родитеља, 87 ученика и 25 стручних сарадника.
– Најважнији резултат овог истраживања гласи да је осипање из основног, а посебно средњег образовања највеће у општинама које спадају у недовољно развијене заједнице. Њих одликује висока стопа незапослености и низак социоекономски статус породица. Сиромаштво и незапосленост у локалној заједници доводе до повећане миграције родитеља у потрази за запослењем, али и укључивања деце у сезонске или породичне послове. Услови живота и рада у локалној заједници, где је чак и с дипломом средње школе тешко наћи посао, делују демотивишуће на ученике.
Осим тога, у нашој земљи више нема планирања образовних смерова спрам локалних тржишта рада. Тако у унутрашњости постоји велики број хемијских, кожарских и дрвопрерађивачких школа које су школовале кадар за фабрике којих више нема јер су се у међувремену затвориле. Деца не виде перспективу школовања јер немају где да се запосле након завршетка школе и зато одустају од школовања. С обзиром на то да је осипање веће у средњим него у основним школама, један од начина његове превенције јесте увођење обавезе похађања средње школе – оцењује наша саговорница.
Директорка Института за психологију истиче да је за спречавање осипања ученика веома важна сарадња школе и локалне заједнице – подаци овог истраживања показују да обезбеђен превоз до школе у значајној мери смањују ризик од напуштања школе. Показало се, наиме, да међу децом која одустају од образовања има доста ђака пешака. Уколико је сарадња школе и центра за социјални рад добра и школа одмах обавести центар да дете не одлази у школу, већа је шанса да се дете врати у школу. Важи и обрнуто – уколико у школама постоји висока толеранција на изостајање ученика, већа је шанса да ће ученик напустити школовање. Наиме, у основним школама које су учествовале у овој студији број изостанка по ученику био је око 370, док у средњим прелазио 600 изостанака.
Аутор: Катарина Ђорђевић, Политика.рс
Фото А. Васиљевић