Србија

Сиротиња враћа дугове тајкуна

Хапшење бизнисмена Горана Перчевића и Мирослава Богићевића разоткрило је да дуг српског тајкунског миљеа прелази милијарду евра, али и да ће, према оцени домаћих стручњака, то да плате грађани Србије.

Узимали кредите, а сада ће грађани да их враћају

Српски тајкуни поносили су се кратко време стеченим пословним империјама, јахтама и авионима, а привођења су потврдила оно о чему се годинама говоркало. Богатили су се захваљујући политичарима и на рачун све сиромашнијег народа. И док српска дијаспора шаком и капом у матицу улива милијарде евра дознака, тајкуни су огроман новац уливали у сопствене џепове, уништавајући државну економију. Богићевићев дуг прешао пола милијарде евра, а Перчевићев за сада, 215 милиона евра. У том јату је и власник Беохемије, Жељко Жунић који је у фебруару ове године дуговао 74 милиона евра.

Перчевић узимао од 18 банака

Кредити без покрића српских тајкуна, уништили су Агробанку, Универзал банку, Развојне банке Војводине, али и Српску банку. Перчевић је ухапшен због кредита од Привредне банке Београд, али се показује да је задужен код чак 18 банака, међу њима и страних које послују у Србији, па је цео систем у озбиљном проблему.
Астрономски дугови намећу и питање, како је тајкунима полазило за руком да из банака износе милијарде, а да сваки грађанин прође гомилу провера за узимање кредита и неретко не може добити од банке ни дозвољени минус. При том, и најмање дуговање обичних и поштених људи повлачи за собом опасност од посете судских извршитеља.

У зачараном кругу кредитирања на штету државе и грађана, према оцени Драгана Добрашиновића из Коалиције јавних финансија, уплив политике потврђују управо случајеви Богићевића и Перчевића.

– Видело се да се у Србији све може. Осим грађана који морају да измире и најситније дугове на време, постоје и директни експоненти политичке моћи који су због тих веза проглашени економским лидерима. Ти тајкуни су више од пријатеља моћних политичара. Они су његови пословни партнери којима је путем банака омогућен бесплатан новац. А, те паре осим бизнисмену иду и некој странци и моћним појединцима – одмотава Добрашиновић за “Вести” клупко српске политике и бизниса.

Грађани којима на врата све чешће куцају извршитељи због неких неизмирених дугова, према речима Добрашиновића, плаћаће уз своје и дугове тајкуна, њихове јахте и остали луксуз кроз порезе и на друге начине.

– На случају обичних грађана се показује да је механизам једноставан када држава хоће да га примени – истиче Добрашиновић.

Драган Добрашиновић истиче да треба да одговарају политичари који су стајали иза ухапшених бизнисмена, а да би о кредитном марифетлуку више могао да каже менаџмент ојађених банака.

– Менаџмент уништених банака би требало да проговори ко је од политичара на њих вршио притисак да прихвате лажне гаранције за кредитирање. Овако идемо с репа, а не од главе, због чега ће се тужилаштво заглавити и питање је где ће стићи – оценио је Добрашиновић.

Затвор није за богате

Мирослав Прокопијевић истиче да тајкуни нису одговорни за огромна дуговања, а грађани јесу и када не измирују редовно кућне рачуне.

– Ако грађанин украде канту бензина заврши у затвору са казном, а по истом систему бизнисмени се за милионе дуговања нађу у истражном затвору и у медијима, а онда буду пуштени – казао је Прокопијевић.
Да ће се Србија наћи у озбиљном проблему због тајкунских дугова, указује економски стручњак Мирослав Прокопијевић.

– Биће проблема зато што су то нечији депозити које власт може да прецрта, али ће се банкарски систем наћи у кризи. Зато је вероватан други излаз, а то је да их надокнади из јавних финансија, што наравно иде на рачун свих грађана Србије – каже Прокопијевић.

Бивши гувернер Народне банке Дејан Шошкић изјавио је да централна банка није могла да спречи бизнисмена Мирослава Богићевића да се задужује, јер није њен посао да утиче на кредитну политику банака.

– НБС као супервизору финансијског система везане су руке, јер јој закон не дозвољава да правовремено реагује. Важно је омогућити благовремено реаговање, а не тек када адекватност капитала падне испод 12 одсто – указао је Шошкић.

Не плаћају ни порез

Оптужница је подигнута због кредитних пласмана Развојне банке Војводине током 2012. пошто је откривено да су кредити давани без одговарајућег обезбеђења фирмама Боровица, Душана Боровице, из Руме, и новосадског Унихемкома Жељка Јововића.

Код Боровице је реч о 28 кредита у износу од око две милијарде и 740 милиона динара, (више од 20 милиона евра) док је код Јововића реч о пет кредита и 800 милиона динара. У случају Агробанка за махинације веће од од 5,7 милијарди динара (око 50 милиона евра) одговара 20 особа. Афера Галеника тешка је око осам милиона евра, а због Азотаре која је оштећена за 7,5 милиона евра, био је ухапшен и уз кауцију од два милиона евра пуштен власник Зекстре Драган Ђурић, председник ФК Партизан.
Србији десет најмоћнијих тајкуна и за порез дугују око 100 милиона евра.

 

Д. Декић – Вести

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!