Став

Системски дефицит

Илузија социјалистичког благостања, за којом се сада жали, храњена је и депресираним ценама струје, хране, свега… Чим је кредитни допинг споља стао, систем се урушио

Како транзиција, са поражавајућим резултатима, одмиче, расте носталгија према претходном поретку. Раширено је мишљење да је он пропао због некомпетентности и лоповлука комунистичке елите и међународне завере крупног капитала. Праве разлоге, ипак, треба тражити у самом концепту и његовој унутрашњој конфигурацији. Свe време, од 1945. до 2000, социјализам у Србији заснован је на прерасподели и никада није успео да створи рационалан систем акумулације, да креира довољно новца за инвестиције и омогући привредни раст и решавање проблема незапослености.

У првој фази, до 1952. државни социјализам по угледу на СССР био је заснован на радикалној прерасподели постојеће имовине међу класама (национализација, конфискација, колективизација) и државном арбитрирању у текућој репродукцији (постављање партијских директора, принудно формирање и концентрација акумулације) уз ратне репарације. „Чупањем бркова“ и обавезним откупом акумулација се пребацивала из села у градове и индустрију, а народ се задовољавао „Унриним“ пакетима, „трумановим јајима“ и „тачкицама“ уз богат десерт идеологије.

Другу фазу, до 2000. обележила је изградња егзотичног пројекта самоуправљања. Бескрајним реформама тражио се модел акумулације и рационалних привредних субјеката, способних за привредни раст, нову запосленост и раст друштвеног благостања. Управо у том моделу, заснованом на друштвеној својини и радничком самоуправљању, крију се стратегијски промашаји система. Мењале су се форме привредног субјекта и модели акумулације (камата на пословне фондове, самоуправни споразум о расподели дохотка на плате и акумулацију, програмирана акумулација ) уз политичку репресију да је реч о „епохалним друштвеним вредностима у чију се рационалност не сме сумњати“. У стварности, привредни раст успорава, незапосленост постаје очигледна, запосленост се сели из индустрије у администрацију, уз јачање регионалних диспропорција и социјалних неравнотежа.

У друштву чији Устав јемчи право на рад, већ од 1965. расте број незапослених, па се тај проблем санира масовним одласком у иностранство. Дознаке тада, а њихове пензије сада, покривају знатан део дефицита у трговачком билансу. У бити се, дакле, ради о друштву системског дефицита, које више троши него што може да произведе. Владајућа елита, уз завидан ниво креативности, дефицит покрива унутрашњим прерасподелама (село-град, центар-периферија, стари-млади), а онда и радикалним задуживањем у иностранству.

У ери највећег трагања за аутентичном формом самоуправног социјализма (1971-
-1980) доношењем новог Устава и ЗУР-а, дуг је ескалирао. Просечне плате нарасле су на 700 марака, а илузија благостања, за којом се жали, храњена је и депресираним ценама струје, становања, превоза, хране… Када је 1980. стало кредитно допинговање споља, систем се убрзано рушио. Критичка јавност је била немоћна пред политичким слепилом да је направљено самоуправно предузеће које не може да усклади два супротна циља – плате и акумулацију. Због тог стратешког парадокса систем је почео да једе сам себе. Није помогла ни спољна инфузија (кредити и дознаке), ни радикално кварење новца и кажњавање штедиша (за време самоуправљања обрисано је 20 нула).

Друштвена својина и партијска држава доживели су крах. Економско и политичко расуло и грађански рат су коначан биланс овог концепта. Стандард за којим се сад жали био је последица непрекидног системског дефицита, покриваног задуживањем, што се „успешно“ практикује и сада. Гушећи сваку критику и применом недомишљених и неконзистентних решења дошли смо управо тамо где смо пошли. Деведесетих је осиромашено становништво, уништена средња класа, дугови остали потомцима, а новац пребачен ван земље. Та завршна прерасподела је економска основа нове олигархијске класе која кроз приватизацију сада успоставља нове друштвене односе.

Угаони камен новог концепта Србије је свест да је уместо друштва редистрибуције потребно направити друштво стварања. После свих „грандиозних успеха“ Србији недостају пруге, путеви, станови… Овде су само млади и образовани „вишак“. Уколико је друштвени и привредни систем погрешно конципиран колапс је неминован. Србија нема ни финансијских ни људских ресурса за нове капиталне промашаје. Не каже се случајно „три пута мери, једном сеци“.

Миодраг Зец

НИН Онлине

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

  1. Nisam bas sigurna da je sve tako. Kada je sve izgrađeno, radilo školstvo, sudstvo, zdravstvo, radile Fabrice, poljoprivredni kombinata, izvozilo se bilo dosta za nas. Zašto svi nipodastavate vrednovati , kojih je bilo i kojima sam bila svedok.
    Recite i to da se nas sistem tzv samoupravni socijalizam proučava i na zapadu i na istoku. I šire kao NaJhumaniji sistem koga poznaje novija istorija

  2. Samo se ne slazem sa svim.Tada se radilobi izgradjivalo a sada sve sti je izgradjeno se prodaje pid sunnjivim okolnostima?Mi u EU mozemo biti samo sluge?Pod tim zakonima EU u svojoj zemlji gde je sve prodato sta drugo mozemo biti?

  3. Oдлична анализа господина економисте Миодрага Зеца,о пропасти србске привреде. Али би више волео да чујем шта треба урадити да србска привреда и економија напокон крене путем опоравка. Сви смо склони само да критикујемо и анализирамо
    нечији рад,али треба давати решења за изкзак из постојеће ситуације.

  4. Najlepse doba..i sve sto je napravljeno sto sada imamo to je uradjeno tada..pisi o ovima posle pa do ovih sto sada upropascuju ono sto je ostalo..seres za medalju..Titovo vreme je najbolje sto nam se dogodilo..

  5. Kad prica lopov onda je to istina. Samo koga pokusava da slaze? Zar nije ukinut SDK koji je radio svoj posao? Zakonski gazda moze da ne da platu radniku. I jos mnogo drugih stvari koje su uradjene da bi moglo da se krade i narod ojadi i obespravi.

  6. Заборавио си “Зекане” да је у том периоду који ти кудиш, изграђено неколико капиталних објеката као што су хидроелектране од којих је најзначајнија електрана “Ђердап”; Дунав је до граница према Румунији “умирен” у свом кориту. Србија је производила све што јој је потребно, па чак и више од тога. Сведоци смо да после рушења “комунизма” нисмо у стању да обуздамо ни потоке који теку поред Колубаре. Нисмо у стању ни да одржимо привреду на том нивоу коју смо наследили. Не само да је одржимо, него смо је уништили до темеља…
    Настрану како је то финансирано. Ја нисам тражио да ми ракетирају воз, да побију хиљаде људи, тражим само да ми исплате ратну одштету; како ћу да располажем са тим средствима је моја (наша) брига а не скрб злочинаца.
    Не лупетај, купи ашов и лопату и иди да се закопаш.

  7. S VAKA JE BAGTA KRALA I UZIMALA KOLIKO KOME TREBALO I NETRBALOIM PUNISU RACUNI NA SELSESKIM BERDMUSKIM KAO I MARSALSKIM OSTRVIMA KIRU ISVAJCARSKOJ RECE XILJADE PUTA VUCIC STA JE SA TIM DEVIZAMA OBECOSI KAD DODES NA VLAST DA CE NAROD ZIVET NORMALNO GDESU TE POKRADENI NOVCI ZNACI SVESNO SI LAGAO JELI DINKIC U ZATVORU BIJO SIMU SPREMIJO ROBIJASKU PIDAMU SAD JOS RADI U TVOM KABINETU SPASI SE LAZNIX OBECANJA PODNESI OSTAVKU A DOBRO ZNAMO KOSI I KAKAVSI DALIJETE SRAMOTA SVEGA OVOGA STA RADIS NEMOZETE OKRECITI OVO MALO STO NISTE POKRALI TO JE ZALOSNO

  8. Одличан текст.Права илустрација наше пропасти:лажних концепата,визија,планова на које се носталгичари позивају,илузија којима и дан данас бежимо из ове стварности коју је изродило труло друштво-друштво самоуправног социјализма.Друштво које је сву своју срећу подарило једном човеку било је у старту осуђено на пропаст.Кочничари(Хрвати и Словенци)су управо увидевши да је економију потребно поставити на сасвим новим основама из бојазни да Србија као највећа економија са својом највећом популацијом је на сваки начин онемогућавана да постане најутицајнија.Е из те бојазни се посегло за национализмима и сецесијама које су нас све скупа дотукле.

  9. Био је помоћник директора и саветник Агенције за приватизацију и шеф радне групе која је припремила нацрт Закона о привредним друштвима (2003—2004).

  10. Био је помоћник директора и саветник Агенције за приватизацију и шеф радне групе која је припремила нацрт Закона о привредним друштвима (2003—2004).

  11. Pročitajte obavezno šta je ovaj čovek napisao pre 34 godine. Ponudio je održivu ekonomiju lišenu bankarskih lihvarskih kamatara sa kojima ni jedna privreda ne može da opstane. Novac treba da plasira NBS u vidu ne kreditnog novca, novac se daje penzionerima, deci, studentima. Dobro ste čuli POKLANJA. Ako je rast predviđen 5% pušta se 10% ne kred. novca. Kamata nema , tako da je i proizvodnja jeftinija a proizvođači dobijaju više nego do sada. NEMA INFLACIJE, NEMA BUDŽ DEFICITA. Samo ima jedna caka dalbi nam MMF dozvolio da to sprovedemo od Bankarskog lobija. Banke takođe plasiraju novac koji nemaju na bazi depozita 1:9 imate na internetu bankarska prevara. OVO JE JEDINO REŠENJE ZA SPAS SRBIJE pročitajte ovaj sajt u narednih par dana pa onda da vidim komentare, širite ovaj sajt po internetu i tako ćemo vršiti pritisak da neko sprovede održivu ekonomiju koja može da se realizuje ODMAH. Održivost sistema je zasnovana na zakonima TERMODINAMIKE. I zapamtite ovo samo bankarima ne odgovara http://noncredit-money.org/?cat=35&lang=sr

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!