Свет

Ситуација у реалном сегменту европске економије

24.08.2012. –

Европске статистике за сада не дају повода за оптимизам. Финансијско-економска криза, изгледа, превазилази оквире Медитерана. Према мишлењу експерата рејтиншке агенције Fitch, већ у наредно време списак проблематичних земаља, које траже финансијску помоћ, може да буде продужен.

Коментар нашег посматрача Петра Искендерова.

– Главни кандидат за смањење рејтинга је Словенија. Зашто земља, која је у току више година била евроизлог за нове земље, које су желеле да ступе у унију, полако, али незадржљиво губи у проценама светских агенција? Формални повод је погоршање ситуације у банкарском сегменту. Међутим, главни је узрок и даље смањење производње. Експерти Организације економске сарадње и развоја прогнозирају за Словенију смањење обима бруто-домаћег производа према резултатима ове године за 2 одсто.

Финансијска криза прво је погодила државе, које нису могле да обезбеде раст производње и попуњавање других извора одржавања бруто-домаћег производа. Ови процеси имају дугорочни, инерциони карактер.

Таква ситуација објективно води даљем економском раслојавању ЕУ, његовој фрагментацији, настанку Европе различитих брзина. Главна нада – Немачка – за сада нема проблема с економским растом: он није велик, али стабилан.

У међувремену немачки министри су све строжи по питању пружања финансијске помоћи проблематичним земљама. Изгледа, постепени развој предизборне кампање у самој Немачкој објективно тражи од немачких политичара да заузму строжи став у вези са помоћу Грцима, Португалцима или Словенцима.

Данашња тешка ситуација у реалном сегменту европске економије тражи други прилаз историјату ширења ЕУ. Очигледно је да су тада доминирале политичке преокупације, економски и финансијски механизми нису стизали за политичким ширењем, – истакао је у разговору са Гласом Русије експерт Института економије РАН Вјачеслав Сенчагов.

– Давно је пређена међуцелисходног броја држава-чланица ЕУ. Међутим, још је сложеније и проблематичније било ширење зоне примене евра у условима нејасних перспектива. У том питању има много нејасног. Зато ће проблем дугова бити веома озбиљан. Дугови проблематичних земаља су астрономски. Њихов раст нису могли да спрече ни инструменти и критеријуми, које је раније разрадила сама ЕУ.

Док немачки политичари споре о Грчкој, експерти озбиљно размишљају о судбини Италије и Шпаније. Ситуација са реалном производњом и динамиком бруто-домаћег производа у већини европских држава тражи да се признају као највероватније најпесимистичније прогнозе.

 

Извор: Голос России

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!