* Тренутно најгласније `кука` Француска која губи 66 милијарди долара јер је са Аустралијом имала потписан уговор о градњи класичних подморница за ту земљу, а она га одмах након формирања пакта раскинула и објавила да уз подршку САД и Британије креће у градњу целе флоте атомских субмарина
* Крајем јула је амерички лист The National Interest објавио одломак из књиге „2034: Роман о долазећем светском рату“, у којој су пензионисани амерички адмирал Џејмс Ставридис и писац Елиот Акерман предвидели будући планетарни сукоб који ће почети као конфликт између САД и Кине у Јужном Кинеском мору
____________________________________________________________
АМЕРИЧКИ председник Џо Бајден, аустралијски премијер Скот Морисон и британски премијер Борис Џонсон објавили су да њихове земље почеле формирање тројног одбрамбено-безбедносног партнерства АУУКУС.
Ово није гром из ведра неба.
У августу је потпредседница САД Камала Харис, у говору у Сингапуру о ставовима Вашингтона о индо-пацифичкој (ИТР) регији, оптужила Кину за стварање претњи у Јужном Кинеском мору.
Крајем јула, амерички лист The National Interest објавио је одломак из књиге „2034: Роман о долазећем светском рату“, у којој су пензионисани амерички адмирал Џејмс Ставридис и писац Елиот Акерман предвидели будући планетарни сукоб који ће почети као конфликт између САД и Кине у Јужном Кинеском мору.
Поводом формирања новог тројног војног пакта огласила се, наравно, Кина, али и – Француска. Ова друга је чак – запиштала.
Пекинг је преко своје амбасаде у Вашингтону позвао Канберу, Лондон и Вашингтон да се ослободе хладноратовске логике и да не стварају ексклузивне блокове усмерене против трећих страна или њихових интереса.
У Паризу су се узбудили – како одавно нису – јер АУУКУС одмах у старту његовој војној индустрији одузима 66 милијарди долара.
Француски министар спољних послова Жан-Ив Ле Дриан је овако одреаговао на одлуку Аустралије да раскине уговор са француским бродоградилиштем Naval Group о градњи подморница за Канберу:
„То је ударац ножем у леђа. Са Аустралијом смо успоставили односе међусобног поверења. То поверење је нарушено. Још сам обузет бесом и са великим осећајем горчине говорим о раскиду тог уговора. Савезници се не понашају на такав начин. Очекујемо објашњења из Аустралије, као и Сједињених Држава. Забринути смо држањем Вашингтона у овој ситуацији. Суочени смо са непредвидљивом одлуком која је веома слична ономе што је чинио господин Доналд Трамп“.
Иако формално непрозван, британски министар одбране Бен Волас изјавио је да Лондон нема намеру да на било који начин изазива непријатељство са Француском.
Аустралија је раскинула са Французима јер је одлучила да створи своју атомску подморничку флоту и да одустане од уговора са Француском. Ради заједничког пројекта са Сједињеним Државама и Великом Британијом.
Званична Канбера је објаснила да се од класичниииих подморница окреће атомским због убрзаних промена у регионалној безбедности.
Бела кућа је саопштила да су Сједињене Државе одлучиле да Аустралији предају технологију за изградњу подморница на атомски погон у Аустралију „како би њене подморнице могле да дуже остају под водом и притом биле тише“.
Морисон је у међувремену изјавио да Аустралија жели сопствену флоту атомских подморница, али да не настоји да набави нуклеарно оружје.
Факти