Речи непримерене дипломатији и циничан смех, у потпуној супротности са официрским држањем — то је кратак опис наступа војног аташеа Велике Британије у Београду Сајмона Фицгибона на семинару за медије Војске Србије који је протеклог викенда одржан на Тари.
Одлазећи британски војни аташе, што је за војну дипломатију неуобичајено, говорио је о кадровским решењима у врху наше војске.
„Током мандата у Србији пратио сам рад три министра одбране и само једног начелника Генералштаба. Изгледа да ће Диковић заувек остати начелник Генералштаба“, цинично је приметио Фицгибон и изазвао смех појединих учесника радионице.
Он је, такође, запазио да годину дана није именован нови заменик начелника Генералштаба.
„Можда и нема потребе да Диковић има заменика“, запитао се пуковник Фицгибон са изразом очекивања на лицу, јер новинари и представници Војске Србије треба да разумеју његов хумор. Али, више никоме није било смешно…
Опаске на рачун начелника Генералштаба генерала Диковића можда би биле схваћене као британски хумор на неком затвореном скупу где представници две војске размењују искуства уз чашицу вискија или шљивовице. Овакав наступ пред колегама, највишим официрима Војске Србије, али и пред седмом силом, у најмању руку је непримерен, пише Спутник.
И није се на томе зауставио.
Да ли због тога што му ускоро истиче мандат или нечег другог, овај британски официр је, што је за војну дипломатију такође неуобичајено, изнео и лични став о „брегзиту“.
Пуковник је са искреном (дирљивом) емоцијом говорио о томе да жали што Велика Британија излази из Европске уније, да је он лично изричито био против тога.
Очигледно је заборавио да је референдум једна од највец́их тековина савремене демократије којој нас његови шефови уче више од две деценије, пише Спутник.
Уз необјашњен повод, а и потребу да из своје позиције коментарише недвосмислену одлуку народа, коме треба да служи, остац́е нејасно и да ли је уобичајена пракса да униформисане дипломате износе став и о темама које нису изворно у њиховом реферату, као и како на то гледају шефови у Форин офису.
Фицгибон је, очигледно, заборавио да свака реч било ког државног чиновника, а нарочито војног представника једне од највец́их, најутицајнијих европских земаља, у етар носи и боје његове земље и униформе.
Извор: Ало/Спутник
Диковићу, чак се и овом Гибону гадиш. Зна да си обичан тоалет папир и то употребљен.