Грађевински инспектор Општине Нови Београд приведен је док је покушавао да утврди ко и због чега изводи непријављене радове испред куће у којој живи Небојша Стефановић
Драгомир Јовановић, инспектор Општине Нови Београд, изашао је 26. августа 2016. године на терен како би проверио наводе из телефонске пријаве примљене дан раније да се у једној улици на Бежанијској коси, изводе бесправни грађевински радови.
„У покушају да изврши службену дужност, фотографише објекат и сачини записник о инспекцијском надзору, спречен је од стране припадника обезбеђења, како је речено, министра унутрашњих послова Републике Србије“, наводи се у допису који је поптисала Татјана Ђукић, шефица Одсека за инспекцијске послове Општине Нови Београд, упућеном БИРН-у као одговор по Захтеву за приступ информацијама од јавног значаја.
Татјана Ђукић у одговору наводи и да „се грађевински инспектор уредно легитимисао униформисаном лицу уз објашњење да је на терен изашао по примљеној пријави“, али је упркос томе „без образложења приведен у полицијску станицу Нови Београд где је задржан неколико сати“. Ђукићева наводи и да су га службеници МУП-а приликом легитимисања више пута упитали да ли зна ко живи на адреси која се налази у неспоредној близини.
У полицијску станицу приведена је и Татјана Ђукић, јер је примила позив за излазак на терен. И она је дала изјаву о целом догађају, односно о „редовној инспекцијској процедури“.
У допису БИРН-у она наводи и да је инспектору Јовановићу приликом саслушања одузета меморијска картица службеног фото-апарата.
„Како на лицу места није било могуће сачинити записник о инспекцијском надзору, а направљени снимци су одузети, ово Одељење није имало елемената да формира предмет инспекцијског надзора и води управни поступак у овој управној ствари“.
За Милана Антонијевића из Комитета правника за људска права овај догађај представља озбиљно кршење закона, које веома личи на неке друге случајеве одсуства владавине права и неадекватне реакције полиције.
„Ово је озбиљна самовоља, демонстрирање силе, а ако имате подршку оног ко би силу требало да спречава, онда то поприма озбиљне размере. Ово захтева озбиљну одговорност људи који су у овом догађају учествовали“, каже Антонијевић и додаје да се може говорити и о кривичном делу злоупотребе службеног положаја.
Машине раде без дозволе, полицију занима ко зове инспекцију
Према подацима из катастра, на пријављеној адреси на Бежанијској коси на којој су, наводно, извођени радови без дозволе, налази се и кућа министра полиције Небојше Стефановића (БИРН адресу неће објавити како не би било повређено право на приватност или угрожена безбедност станара те улице).
Како писаним путем нисмо добили одговор на питања о врсти радова који су извођени, за те одговоре замолили смо Ђукићеву и у телефонском разговору. Рекла је да због околности описаних у допису, нема прецизне информације, али да је, према наводима инспектора, вероватно реч о поплочавању дела улице испред неколико кућа и прилаза тим кућама. На том потезу налази се и кућа министра полиције.
БИРН је успео да дође до службених белешки сачињених током полицијског саслушања двоје инспектора из којих се могу видети још неки детаљи у вези са овим случајем.
У белешци са саслушавања инспектора Драгомира Јовановића наводи се да је он по изласку на терен, затекао грађевинске радове, односно машине и раднике, у суседству куће испред које су, по пријави, извођени недозвољени радови. Према адреси наведеној у белешци, радници и машине били су испред броја у којем се налази кућа министра полиције.
Према речима инспектора заведених у службеној белешци, када је изашао на лице места са намером да уради оно што му је посао, док је фотографисао радове испред објекта, на делу зелене површине између улице и тротоара, пришао му је човек у цивилу, који је „брзометно извадио службену легитимацију“ на којој је, како каже, једва успео да прочита да на њој пише „Жандармерија“.
Тај цивил је од грађевинског инспектора затражио да се легитимише, а инспектор му је објаснио због чега је ту и на увид дао своју службену легитимацију. Међутим, припадник Жандармерије затражио је од инспектора да му на увид да личну карту, као и да обустави све своје активности и да пређе на другу страну улице. Инспектор Јовановић је учинио како му је речено, али није хтео да на увид да личну карту јер, како је објаснио, службено лице на службеној дужности то доказује само својом службеном легитимацијом, што је он већ био учинио.
Када је прешао на другу страну улице, према сведочењу Јовановића, пришао му је други човек који се представио као „службено лице“, али то није доказао легитимацијом и, такође, од овог грађевинског инспектора затражио личну карту. Он је Јовановићу рекао и да мора на том месту да остане „одређено време“ и да не сме да се удаљава.
Према полицијском записнику, Јовановић је ту задржан 15 минута, а мајстори који су изводили радове (испред министрове куће и без дозволе), наставили су да раде, упркос томе што их је овај грађевниски инспектор „усмено упозорио и наредио“ да морају да прекину радове док не покажу одговарајућу документацију.
Након петнаестоминутног чекања, појавила се и патрола полиције која је, такође, од Јовановића тражила да се легитимише, а потом су га одвезли у полицијску станицу Нови Београд, где је пола сата давао изјаву.
Међутим, Јовановић је, по свему судећи, у полицији провео знатно дуже, будући да је приликом давања изјаве у полицији, Татјана Ђукић рекла да јој се инспектор Јовановић телефоном јавио у 10 сати тог дана да јој каже да је приведен у полицију, јер је сликао радове који се изводе на спорној локацији на Бежанијској коси.
Како БИРН сазнаје, полицију је током саслушања занимало ко је инспекцији пријавио недозвољене радове, док у полицијским белешкама пише и да су Јовановић и Ђукићева саслушани на основу члана 286 став 2 у вези са чланом 288 став 1 Законика о кривичном поступку.
Уз службену белешку, инспектору Јовановићу издата је и потврда о привременом одузимању фото-апарата марке Кенон, а службени апарат полиција је одузела позивајући се на члан 147 Закона о кривичном поступку.
А у тим члановима пише да полиција може позивати грађане ради прикупљања обавештења, уз јасно назначавање разлога позивања, те ако „постоје основи сумње да је извршено кривично дело за које се гони по службеној дужности“. Такође, наводи се и да се привремено могу одузети предмети „који могу послужити као доказ у кривичном поступку“.
По чијем налогу ради полиција
Трагом напомене на полицијском документу са саслушања инспектора Јовановића да је „службена белешка узета уз консултацију са јавним тужиоцем Трећег основног тужилаштва у Београду, Борисом Павловићем“, БИРН се обратио тужилаштву са питањима да ли је у вези са овим случајем било комуникације између полиције и тужилаштва, какав је налог полицији дао тужилац и да ли је наложио да се грађевинском инспектору одузме службени фото-апарат.
Међутим, на питања која смо упутили Трећем основном тужилаштву, одговоре нисмо добили. У том тужилаштву нам је речено да тужилац тренутно није ту, али нисмо добили информацију када ће бити и да ли и када одговоре можемо да очекујемо.
У поменутом допису, тужиоца Павловића смо питали и да ли је након саслушања инспектора Драгомира Јовановића и Татјане Ђукић Тужилаштву стигао писани извештај о поступању полиције и шта је Тужилаштво предузело на основу тог извештаја, а занимало нас је и да ли је Павловић консултован и у вези са саслушавањем Ђукићеве, будући да се у полицијској службеној белешци са тог саслушања, не наводи да су мере предузете на основу консултација са тужилаштвом.
Милан Антонијевић сматра да је за предузимање мера полиције, морала постојати одлука тужилаштва. Ако тога није било, прекршена су бројна права, у овом случају, службених лица која су спречена у обављању своје дужности – од незаконитог задржавања до одузимања имовине.
Он каже и да треба испитати да ли су полицајци на терену поступали по нечијем налогу: „да ли је било било какве комуникације између оних који су поступали на терену и надређених, и ако јесте, мора се утврдити на основу чега су они донели одлуку о привођењу неког лица“, закључује Антонијевић.
Тужилац који је желео да остане анониман, рекао за БИРН да је, судећи по расположивим подацима, полиција очигледно имала довољно података да је реч о службеном лицу, грађевинском инспектору који се легитимисао, али је упркос томе приведен у полицију, где му је одузет фото-апарат за који је, према наводима из белешке, утврђено да је службени. Велико је питање да ли су такав налог могли добити од тужиоца, каже наш саговорник:
„Да сам је био тужилац са којим су обављене консултације, верујем да не бих издао такав налог да су ми пренете све чињенице које су предочене у службеној белешци“. Велико је, међутим, питање шта је тужилац заиста рекао, каже саговорник БИРН-а.
Усмене консултације између полиције и тужилаштва су честе и законите, каже даље овај тужилац, али напомиње да је полиција након предузетих мера, морала да поднесе тужиоцу писани извештај о догађају, на основу чега би тужилац даље поступао.
Саговорник посебно напомиње и да је тужилац морао да наложи Сектору унутрашње контроле МУП-а Србије да истражи случај и утврди да ли су службеници полиције у конкретном случају предузели мере које нису у складу са законом, на шта упућују доступни подаци.
Министру полиције, Небојши Стефановићу, БИРН је послао питања преко Бироа за комуникације МУП-а Србије. Питали смо га, између осталог, по ком основу су припадници његовог обезбеђења спречили грађевинског инспектора Одељења за инспекцијске послове Општине Нови Београд у обављању службене дужности, по ком су основу приведени Јовановић и Ђукићева, односно да ли су постојали основи сумње да су извршили кривично дело, и ако јесу, које.
Даље, да ли су постојали основи сумње да је фото-апаратом извршено кривично дело, и ако јесте, које? Такође, по ком су основу полицајци од саслушаваних инспектора покушавали да сазнају име особе која је пријавила спорне радове инспекцији?
На крају, питали смо и ко је био извођач недозвољених радова који су, између осталог, извођени и испред куће министра полиције Републике Србије.
БИРН је електронском поштом послао питања 15. јуна 2017. године, а из Бироа за комуникације нисмо успели да добијемо никакву повратну информацију у вези са овим дописом.
БИРН, Јавно