Последња епизода с падом вредности динара не забрињава много Народну банку. Вредност евра већа је од 119 динара, а из централне монетарне институције стижу умирујућа објашњења – да то није алармантно. Мада не циљају ниједну, одређену вредност курса, ипак им је битна нека стабилност.
Јавности су понуђени многи разлози зашто домаћа валута губи на вредности. Почев од украјинске кризе, односно неповерења инвеститора, који беже са ових немирних простора, до тога да стране компаније и банке износе новац из земље, као и да су мешетари у то умешали прсте.
Ком објашњењу веровати?
У првом тромесечју 2014. године НБС је на одбрану курса потрошила тачно 800 милиона евра. Продала је 820, а купила 20 милиона евра. Подсећања ради то је било време пред изборе. Од августа када је динар почео да слаби НБС је, ради „спаса” валуте, продала само 145 милиона евра. Зашто сада НБС не продаје веће суме и да ли је могуће да неки шпекулант, који на тржишту купује 30 милиона евра, може да направи дармар свим девизним дужницима када НБС има на располагању безмало 11 милијарди евра девизних резерви којима може да брани динар. На крају крајева, шпекуланти теже да зараде свих 365 дана у години. Зашто им онда није пошло за руком да утичу на померање курса у првој половини године.
Да ли је заправо по среди нешто друго? Да ли су ниска инфлација и по том основу нижи приходи државе разлог што је централна банка дозволила да наш флуктуирајући курс „заплива наниже”. Јер, курс се прелива на цене, а поскупљења, ма како то бизарно звучало, држави донесу веће приходе због веће основице опорезивања. Речју, инфлација постаје добра вест када подбаце државни приходи.
Горан Николић из Института за европске студије сматра да се из тога што НБС није снажно бранила курс од августа, када је почео да слаби, види да је спремна да, ради подршке фискалној консолидацији, дозволи благо слабљење динара. Тиме се, по аутоматизму, повећавају порески приходи кроз увозни ПДВ. Слабљењем динара од, рецимо, четири одсто на суму од 250 милијарди динара предвиђених од увозног ПДВ-а држава добије за десет милијарди динара веће приходе.
Милојко Арсић, професор на београдском Економском факултету, не мисли да је НБС добила задатак да „пусти” курс.
– Држава је рачунала на приходе уз инфлацију од 5,5 одсто. Сада је упола мања. И приходи су мањи. Али то не значи да су се НБС и влада договорили да курс оде наниже. Разлог су утицаји ван контроле, а то су украјинска криза због које је поверење инвеститора мање. Додатно постоји и неповерење у економску политику Србије и фискалну консолидацију. На економском плану нема побољшања. Стао је раст извоза, а почео је да расте увоз и депрецијација је добра да то спречи. Дестимулисаће се увоз, а подстаћи извоз. Пуштање курса у умереном износу је добро, јер слаба привреда не може да има јаку валуту. Последње померање неће угрозити циљану инфлацију, а много ни грађане задужене у валутном знаку, сматра Арсић.
Драгован Милићевић, економски аналитичар каже да је Народна банка ове године на одбрану курса потрошила око 800 милиона евра што није мало.
– Динар слаби због тога што нема понуде девиза, нема инвестиција, нема извоза и зато неравнотежа понуде и тражње доводи то пада вредности националне валуте. Већа је тражња за девизама. Девизе купује велики део привреде који је у страном власништву. Не инвестира профит, већ га износи матичним компанијама што је легитимно. Такође и банке враћају кредите матицама, а присутно је и сезонско плаћање робе и услуга – каже Милићевић.
На питање да ли су за пад динара заслужни и мешетари, односно шпекуланти, наш саговорник сумња у то.
– Нема ничег ненормалног у томе што неко жели нешто да купи јевтиније, а после скупље да прода. И новац је роба којом се тргује. Шпекулативне трансакције су легитимне, а НБС може да их спречи тако што ће их опорезовати, сматра Милићевић.
Ни он не верује да постоји договор монетарних и фискалних власти да динар ослаби.
– Не верујем да им је то намера. Сваки проценат депресијације динара утиче на инфлацију 0,45-0,5 одсто, али у наредних три, до шест месеци. Осим тога и подаци НБС показују да је новчана готовинска маса стабилна – каже Милићевић.
KO IZNENADJEN
LOPOVI I SOSTAPLERI SVI DO JEDNOGA SAMO USTANAK
https://sr-rs.facebook.com/ReciNeIzvrsiteljima
Д В Е Р И ће БИТИ Живи штит за презадужене породице
Чачак – На конференцији за медије у Чачку, Бошко Обрадовић је изјавио да ће Покрет Двери стати у заштиту свих презадужених породица којима приватни извршитељи одузимају основну имовину и средства за живот.
Србијом влада бела куга, годишње 35.000 људи више умре него што се роди, имамо испод једног детета по брачном пару, 20% брачних парова не може да има деце, имамо огроман број абортуса и болести зависности као што су наркоманија и алкохолизам, по просечној старости становништва један смо од најстаријих народа у свету… Огроман број људи остао је без посла у пљачкашким приватизацијама, домаћи предузетници не могу нормално да раде због зеленашких банкарских камата и укинутих царина на увоз стране робе, породице на селу не могу да опстану јер нема никакве подршке домаћој пољопривреди, труднице и породиље су грађани другог реда, породице са више деце су заборављене и препуштене саме себи, највећи број пензионера има срамотно мале пензије…
У вишесатном премијерском експозеу садашњег председника Владе Србије Александра Вучића не помиње се реч породица нити постоји било какав елемент породичне политике. У Влади нема Министарства за бригу о породици нити програма подршке рађању, младим брачним паровима, породичним предузећима, повратку породица на село… Напротив, Влада Србије планира смањење плата и пензија, и шаље приватне извршитеље да одузимају имовину породицама које не могу да плаћају своје рате за кредите или дугове за комуналне услуге… Али, за исто то време Влада Србије уме да брине о промоцији идеологије хомосексуализма у Србији, тако што финансира геј параде и хомосексуализам промовише преко уџбеника сексуалног образовања који је ушао у школе у северној Србији, док обуке за бригу о хомосексуалцима пролазе све Полицијске управе и Центри за социјални рад у Србији. Државни буџет, просвета, МУП и социјална политика тако се стављају у функцију промоције хомосексуализма. Промоција хомосексуализма постаје државни пројекат који од геј параде води директно до законског признавања хомосексуалних бракова и могућности да такви парови усвајају децу.
Измишљени и са Запада наметнути проблем парадирања маргиналног броја хомосексуалаца и њихових лобија који живе од политичког хомосексуализма постао је тако важнији државни посао од свих породичних тема које живот значе милионима људи у Србији. Права друштвена и политичка тема данас је породична тематика и покушај да се стане на пут општем сиромаштву, незапослености, пропасти домаће привреде и смањењу броја становника у Србији. Одбацујемо тему геј параде и права хомосексуалаца као небитну и непристојну тему у времену када многе породице не могу да преживе под ударом социјалних проблема и тензија.
Зато је Покрет Двери предложио доношење Закона о заштити презадужених породица којим би им био отписан део дугова, нико не би могао да им одузима људско право на породични дом и основна средства за живот, био би им омогућен нови финансијски почетак и репрограмирање преосталих дугова. Ово је законско решење које познају многе државе света. Покрет Двери стаће у заштиту свих презадужених породица којима приватни извршитељи одузимају основну имовину и средства за живот. Позивамо све којима држава прети да их остави без породичног дома да нам се јаве и живим штитом бранићемо њихове домове од одузимања. Нико нема права да одузима основно људско право као што је право на породични дом и минимална средства за живот. Као политички покрет породичних људи осећамо обавезу да станемо у заштиту свих оних који су презадужени, а којима прети одузимање породичног дома од стране банака, пореских управа или корумпираног правосудног система.
Инфо служба Покрета Двери