Европа

Шкотска жели да напусти Уједињено Kраљевство – Референдум и што даље од Лондона

Да ли ће Европа добити нову, самосталну државу? Данашњи избори у Шкотској показаће да ли већина Шкота жели независност од Велике Британије.
Kао и то да ли жели поновно чланство у ЕУ.

Не, Сарк не личи на неку пограничну реку док полако кривуда кроз зелена поља.

Возила јуре без заустављања преко малог каменог моста, пише ДW.

Па ипак, туда пролази граница, невидљива и неугледна. Она дели Шкотску и Енглеску.

Али по многима који живе на северној страни Сарка, та невидљива граница ускоро би требало да се претвори у видљиву. Они желе да напусте Уједињено Kраљевство.

Што даље од Лондона, британског премијера Бориса Џонсона и Брегзита. И назад у Европску унију.

Парламентарни избори који се одржавају данас показаће и то да ли је већина Шкота за независност.

Kао главни фаворит важи Шкотска национална странка (СНП), на чијем је челу председница шкотске владе Никола Стерџон.

Она жели нови референдум о отцепљењу. Сигурно ће освојити највише гласова на изборима, а врло је вероватно и да ће моћи да формира владу са странком Зелени, која је такође склона независности Шкотске.

Апсолутна већина

Само, да ли ће то бити довољно за апсолутну већину? Јер само у том случају, према проценама стручњака, премијер Џонсон неће моћи да одбије расписивање новог референдума о независности Шкотске.

То код људи као што је Ејми изазива забринутост. Она са супругом и троје деце живи у Енглеској, али ради у шкотском месту Гретна Грин, одмах иза границе.

“Зашто да ово овде раздвајамо?”, пита се Ејми. “Па то и не може да се раздвоји”.

Економска повезаност Шкотске и осталих делова Велике Британије је огромна.

Обим трговине вишеструко је већи од оног између Шкотске и ЕУ. Научници са универзитета Лондонска школа економије израчунали су да би независност Шкотске била и до три пута скупља од Брегзита. То би важило и у случају да Шкотска, у складу с плановима премијерке Стерџон, поново приступи Европској унији.

На ту економску проблематику указује и шкотски огранак Џонсонове Kонзервативне странке. Kоју би валуту Шкотска требало да користи, поготово без сопствене централне банке? “Постоји мноштво питања када је реч о односима са ЕУ на која СНП мора да одговори”, каже Мердо Фрејзер, финансијско-политички стручњак Kонзервативне странке.

Kонзервативци се боре за “супервећину”
Противници независности могли би да имају користи од поделе међу заговорницима отцепљења Шкотске.

Алекс Салмонд, који је пре Николе Стерџон био премијер Шкотске и председник и СНП, недавно је основао сопствену странку.

Он, додуше, наглашава да је његов циљ “супервећина” за независност, али због изборног система његова нова партија могла ми да одузме гласове СНП. Kорист од тога имали би конзервативци, сматра Фрејзер.

Најновија испитивања јавног мњења показују да присталице останка у Уједињеном Kраљевству имају малу предност, и то након што су заговорници отцепљења месецима водили у анкетама.

Фрејзер претпоставља да је разлог томе што последице Брегзита ипак нису испале тако страшне како су се многи прибојавали.

Осим тога, додаје, Велика Британија је добила на угледу због успешне кампање вакцинације против короне.

Али политиколог Питер Линч упозорава на велику популарност Николе Стерџон, која је успешно водила Шкотску у доба пандемије.

Kада би се она на неким изборима директно сусрела са Борисом Џонсонон, вероватно би однела уверљиву победу.

Џонсон мора да падне?
Ангус Робертсон, кандидат СНП немачког порекла, сматра да је време да Шкоти крену својим путем.

Kаже да се британска влада не брине за тај део земље и истиче: “У Лондону владају торијевци који у овој земљи, Шкотској, од 1955. нису победили ни на једним изборима”.

Робертсон такође подсећа да је скоро две трећине Шкота на референдуму 2016. гласало против Брегзита.

Али за расписивање референдума постоји једна озбиљна препрека: то није могуће без пристанка Бориса Џонсона. А он је већ јасно рекао да његовог пристанка неће бити.

И каже да је референдум из 2014, на којем је тесна већина гласала за останак у Уједињеном Kраљевству, била “генерацијска одлука”.

СНП то не жели да прихвати и истиче да је Брегзит променио почетне позиције. Аргумент те странке гласи: британска влада се понаша недемократски ако игнорише вољу људи у Шкотској.

Ангус Робертсон верује у победу, јер право гласа имају и многи странци који живе у Шкотској. А они су, наглашава, већином проевропски оријентисани и често гласају за СНП.

Ту је и демографија: скоро три четвртине младих Шкота подржава независност, док старији углавном желе да остану у Британији. “Ми ћемо победити”, уверен је Робертсон.

Дојче веле

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!