Ове јесени очекује нас поскупљење струје. Истраживали смо како ће најављено поскупљење утицати на остале цене.
Корекција цене струје, како рече министар енергетике Александар Антић, или поскупљење, које грађани осећају по свом џепу, свеједно који се термин користи, од јесени ће се цена повећати. Ово ће бити четврто поскупљење струје од 2010. године.
У март 2010. године струја је поскупела за 10 одсто, у април 2011. године за 15 одсто, а у август 2013. године за 11,5 одсто. До сада је свако поскупљење струје значило ланац поскупљења. Стручњаци сматрају да сада нема оправдања за нова поскупљења хране и других производа.
“Произвођачи тих роба као и велики трговински ланци су већ од 1. јануара ове године морали да уговоре и са ЕПС-ом или са неким другим трговцем електричне енергије снабдевање. Њима је значи та струја већ поскупела, а колико знам неки су уговорили не само за ову годину, већ и за 2015. и на њијх се не односи ово поскупљење”, каже економски новинар Јелица Путниковић.
У Центру за потрошаче забринути су јер кажу да ће већ само поскупљење струје испразнити ионако прилично празне новчанике грађана.
“Ако узмемо у обзир да и прослогодишње и овогодишње повећање доноси повећање цена електричне енергије за преко 20 процената, знате то је за данашњих џеп, данашњу потрошачку корпу изузетно високо. Ако узмемо у обзир да потрошачка корпа није она званична потрошачка корпа која иначе стоји, него је много већа и много обимнија, можемо само да претпоставимо шта остаје грађанима”, каже Ана Бегенишић из Центра за потрошаче.
У Влади Србије нисмо успели да добијемо коментар најављеног поскупљења електричне енергије и тога како би то могло да утиче на друге цене. У Министарству пољопривреде су нас упутили на Министарство трговине, а и из тог министарства стигао нам је истоветан одговор – зовите министарство пољоприврреде.
Б92