Исти производ, различита земља и потпуно другачија цена, а скоро по правилу, у Србији увек виша. Упоређивани су идентични производи у Србији и Немачкој, где је просечна плата четири пута већа, а неки производи су три пута јефтинији него у Србији.
Упоређујући цене великих иностраних ланаца уочено је да су највеће разлике у ценама хране за бебе старије од четири месеца. Док је код нас, у зависности од врсте хране, теглица коштала и до 219 динара, у Немачкој је храна тог истог произвођача 0,75 центи или у нашој валути 90 динара.
Дечији сокови у Немачкој се плаћају у просеку 0,75 центи (90 динара), док су Србији на снижењу 149, а редовна цена је чак 179 динара. Додатна опрема, попут пумпица, у нашим продавницама кошта 6.000 динара, док је исти производ у немачким радњама 29,95 евра.
У робној кући која се бави продајом намештаја и ствари за домаћинство, подне облоге за терасу или башту српског купца коштају 3.085 динара за метар квадратни, а немачког 19,99 евра по метру квадратном, или 2.399 динара.
– Јак увознички лоби, огромне марже и држава која ништа не ради, то су три основна разлога зашто су цене код нас, у истом ланцу продавница, веће него у богатијим земљама. Трговци су се овде само уклопили, виде да колику год цену ставе, све им пролази – изјавио је председник Националне организације потрошача Србије Горан Паповић за Каматицу.
Према проценама ове организације, трговачке марже крећу се од 40 па све до 140 процената, и не постоји здрава конкуренција.
Просечна зарада у Србији је 426 евра, показала је званична статистика за месец мај, док је у Немачкој око 2.000 евра.
– Цене се формирају слободно, код нас се користи максимална профитна стопа, а то је у реду и за државу, јер она тако узима већи ПДВ и пуни буџет – навео је Петар Богосављевић из Покрета за заштиту потрошача Србије.
Он додаје да би удружења потрошача можда и могла нешто да поправе када би била уједињена, а нека од њих су, како каже, и парадржавне институције.
Вестионлине, бизлифе.рс