ЕОГРАД, НОВИ САД – Измењени Статут Војводине усвојен је у Скупштини Србије са 186 гласова за, против је било пет, док је двоје посланика било уздржано, а шест није гласало. Председник Скупштине Војводине Иштван Пастор рекао је претходно да је предложени Статут Војводине резултат „октроисане слободе и добровољности“ која произлази из одлуке Уставног суда Србије (УСС) и да питање аутономије Војводине и даље остаје отворено.
„То питање је отворено питање јер усвајањем статута ми то питање нисмо решили. Ако желимо уредити Србију тако да решења могу бити дуготрајнија, та питања морамо ставити на сто и о њима морамо разговарати – да ли се питање аутономије Војводине доживљава као питање нормалности или као питање опасности у односу на Републику? То питање је отворено 166 година“, казао је Пастор.
Образлажући предложени Статут Војводине у Скупштини Србије, он је рекао да је у протеклих више од пет месеци рада на Статуту перманентно провејавало суштинско питање везано за позицију Војводине, али да није био моменат да се о томе разговара јер се морало поступити по одлуци Уставног суда.
Према његовим речима, измене Статута Војводине су с једне стране поштовање одлуке Уставног суда, а с друге стране то је избалансирани предлог у коме свако види и препознаје неку своју идеју, али нико не може своју политичку позицију да доживи као победничку.
Према његовим речима, у покрајинском парламенту направљена је поводом Статута Војводине јединствена платформа позиције и опозиције и тиме је показана политичка зрелост.
„Успели смо наћи решења која су омогућила да са четири петине гласова утврдимо предлог Статута Војводине“, рекао је Пастор, који је и председник Савеза војвођанских Мађара.
Пастор: Због одлуке УСС, статут резултат октроисане слободе
Уставни суд Србије је 5. децембра 2013. донео одлуку којом је оспорио 46 одредаба Статута Војводине, односно две трећине тог акта.
„Та одлука на 140 страница препуна је констатација које су једна са другом у колизији. То није одлука која је потпуно чиста као суза. То је одлука која носи у себи низ мањкавости, али без обзира на те мањкавости основна порука и императив је био недвосмислен у смислу поштовања те одлуке“, рекао је Пастор.
Он је додао да се непосредно након донешења одлуке Уставног суда искристалисало јединствено политичко опредељење да се политичке амбиције и различита гледања на питање аутономије Војводине ставе у други план у односу на императив одлуке УСС.
Пастор је казао да су те разлике потиснуте од свих, да би се отклонила опасност која вреба – урушавање дела уставног поретка Србије.
Он је рекао да је последњих четврт века ово трећи Статут Војводне, да су претходна два донета 1991. и 2009. и то потпуном политичком слободом актера који су постизали договоре.
„Овај сада статут је резултат једне ситуације за коју се мозе рећи да је моменат октроисане слободе и добровољности, а октроисано произлази из одлуке УСС“, казао је Пастор.
Он је захвалио што се Статут Војводине нашао пред Скупштином Србије у рекордно кратком року, шест дана од његовог усвајања у Скупштини Војводине и поред ванредних околности.
„Код ранијег статута чекали смо једну годину, један месец и 15 дана да предлог који је утврдила Скупштина Војводине дође на дневни ред парламента иако је била иста политичка обојеност и на покрајинском и на републичком нивоу. Закључак је да без обзира на истоветност политичке обојености, кад се разговара о аутономији и статуту Војводине ради се о сложеним политичким проблемима и питањима“, рекао је Пастор.
И опозиција за Статут Војводине, али уз примедбе
Посланици опозиционих Демократске странке и Нове демократске странке у Скупштини Србије најавили су данас пре гласања да ће подржати предлог Статута Војводине, али и указали да права расправа и практична решења за аутономију Војводине тек предстоје.
Посланици НДС сматрају да, ако се на нови статут могло чекати годину дана, могло се сачекати и са расправом о тако важном документу, све док не прође ванредно стање због поплава.
Посланик Нове демократске странке Јанко Веселиновић изјавио је данас да ће та странка подржати нови Статут Војводине, јер сматра да треба поштовати одлуке Уставног суда.
Ипак, Веселиновић је истакао да су поједине речи које су се чуле у расправи, чак и од председника Скупштине Војводине Иштвана Пастора, навеле посланике НДС да добро поразмисле о подршци јер се за скупштинском говорницом могло чути да је доношење тог документа било октроисано.
„Октроисање није демократска вредност“, поручио је Веселиновић, али је ипак истакао да поштовање Устава не може бити октроисање.
Ђилас: Очекујем да Статут потраје што дуже
И председник Демократске странке Драган Ђилас критиковао је помињање октроисања јер то, како је оценио, значи недостатак слободе.
„Очекујем да Статут потраје што дуже. Очекујем и да све оно што нас тек чека и сва решења буду најбоља за грађане. Грађанима није важно како се нешто зове – да ли је то покрајинска влада или Извршно веће“, рекао је Ђилас.
Председник ДС је навео да нема страха од аутономије Војводине, нити од децентрализације Србије. Према његовим речима, статут садржи и неке спорне реченице, јер се у њему наводи да „рад покрајинске владе усмерава скупштина“.
Ипак, Ђилас је оценио да није време да се расправља о тим стварима, док се земља суочава са горућим проблемом – поплавама.
ДСС: Зашто заседа Скупштина док трају поплаве
Ванпарламентарна Демократска странка Србије саопштила је данас да нема разумевања за то што Скупштина Србије расправља о питањима која нису хитна док у Србији трају поплаве.
„Када су држава и њени становници угрожени, нема места уобичајеној, дневној политици. Тада све разлике међу грађанима, па и политичким странкама, постају другоразредне и све снаге се окрећу опстанку народа и државе“, наводи се у саопштењу ДСС које је потписао заменик председника Александар Поповић.
Према његовим речима, у временима кризе и опште опасности ДСС не жели да се бави дневнополитичким питањима, али то ни на који начин не мења њен крајње критички став према садашњим властима.
„Посебно, странка нема никаквог разумевања што данас, док се броје жртве и борба на насипима је у пуном јеку, Народна скупштина заседа и, усвајајући Статут Војводине, ради посао који није хитан, који је супротан Уставу Србије и производ је политикантске нагодбе“, навео је Поповић.
РТВ (Драган Бајић)
Скупштина Србије одала је данас минутом ћутања пошту жртавама поплава у Србији. На почетку рада, председница Скупштине Маја Гојковић захвалила је припадницима Војске Србије, Министарства унутрашњих послова, као и свим добровољцима који пружају помоћ у отклањању последица поплава у Србији.
100 милиона динара за помоћ угроженима
Упитана када ће посланици расправљати о одговорности за поплаве, Маја Гојковић је рекла да од министра унутрашњих послова Небојшсе Стефановића сутра очекује кратак извештај, а када се ситуације буде смирила, посланици ће имати прилику да о томе питају представнике Владе.
Гојковић је изјавила да је Скупштина за помоћ угроженима издвојила 100 милиона динара, јер је, како је истакла, постигнута јединствена сагласност о томе да нема већег приоритета од помоћи Србији у санирања последица катастрофа.
Она је најавила да ће после поплава уследити обнова земље и солидарни рад на помоћи људима, који су остали без кућа, а да је влада одлучна да одмах, након престанка елементарних непогода, прионе на посао.
Гојковићева је, гостујући на ТВ Пинк, рекла да ће Влада Србије на најбољи могући начин усмерити та средства и помоћ Скупштине Србије ка приоритетима и да је у народу поново изражена солидарност.
Скупштина је о Статуту Војводине требало да расправља прошле седмице, али је седница одложена због ванредне ситуације због поплава у Србији.
Скупштина Војводине је нови Статут усвојила 14. маја. Тај акт је измењен, јер је велики број његових одредби оспорио Уставни суд Србије.
Скупштина Србије треба да потврди Статут Војводине који ће потом бити враћен Скупштини Војводине на проглашење.
У Предлогу Статута, Статут је дефинисан као највиши правни акт АП Војводине, који мора бити сагласан са Уставом и законом.
Војводина је аутономна територијална заједница Републике Србије, у којој грађани остварују право на покрајинску аутономију, у складу са Уставом и законом и неодвојиви је део Србије, у којој се негују европски принципи и вредности, наведено је у Члану 1 Статута.
Компромисним решењем утврђено је да су симболи Војводине застава и грб, али тако да су уз постојеће уведени и традиционална тробојка и традиционални грб Војводине из 1848. године.
Нови Сад је дефинисан као административни центар АП Војводине у којем се налази седиште покрајинских органа, чиме је изостављена одредница о главном граду покрајине, из досадашњег Статута.
У делу предложеног Статута посвећеном остваривању људских и мањинских права такође је направљен компромис тако што су, поред назива националне мањине остао и назив националне заједнице.
Такође је, уз појам „Покрајински заштитник грађана“ наведен и „омбудсман“, с тим што су и у том случају термини раздвојени цртицом, као и код „националне мањине-националне заједнице“.
У Статуту покрајине стоји и да су, поред српског језика и ћириличког писма, у органима АП Војводине у равноправној службеној употреби и мађарски, словачки, хрватски, румунски и русински језик и њихова писма, у складу са законом.
Скупштина АП Војводине је дефинисана као „највиши орган АП Војводине који врши нормативне и друге функције, у складу са Уставом, законом и Статутом“.
У предложеном новом Статуту извршни орган АП Војводине је Покрајинска влада уместо досадашње Владе Војводине, а рад Покрајинске владе усмерава скупштина и она је одговорна покрајинској скупштини за свој рад.
Када је реч о финансирању покрајине наведено је да буџет Војводине износи најмање седам одсто у односу на буџет Србије, што је у складу са Уставом, као и да се три седмине покрајинског буџета користи за финансирање капиталних расхода.
Предлог за промену Статута Војводине могу да поднесу најмање трећина од укупног броја посланика, Покрајинска влада и најмање 40.000 бирача, а о томе се одлучује двотрећинском већином гласова, од укупно 120 покрајинских посланика.
Ако Предлог Статута АП Војводине буде потврђен у Скупштини Србије и ако потом, како се очекује, буде усвојен у покрајинској Скупштини, ступиће на снагу осмог дана од дана објављивања у „Службеном листу АП Војводине“.
Пастор: Ситуација наметнута одлуком Уставног суда, било би другачије да је Статут писан на „чистом папиру“
Председник Скупштине Војводине Иштван Пастор изјавио је данас да ће војвођански парламент у четвртак, 23. маја гласати о Предлогу Статута и да очекује двотрећинску подршку.
Пастор је новинарима у Скупштини Србије, која је данас дала претходну сагласност на Предлог Статута, рекао и да очекује да у овој години буде усвојен закон о финансирању Војводине као и да се у следећих неколико месеци санира питање у вези са законом о надлежностима.
Мислим да је реално очекивати да ће се поштовати договор да у овој години имамо закон о финансирању и да тако приликом усвајања следећег буџета немамо отворена питања о финансирању, а и потпуно је реално очекивати да у следећих неколико месеци санирамо и питање везано за закон о надлежности, рекао је Пастор.
Он је навео да је ово била ситуација наметнута одлуком Уставног суда и да би било другачије да је Статут писан на чистом папиру.
Овако смо писали на значајно попуњеном папиру са пуно празнина и те празнине смо морали да попуњавамо, рекао је Пастор.
Он је навео да је одговорност свих актера на политичкој сцени да се разговара о будућем уставном уређењу Србије са аспекта позиције АП Војводине.
Након усвајања Предлога у четвртак, усвојићемо и одлуку о спровођењу Статута, дефинисати рокове шта ко треба да ради, да би регуалтиву обухваћену Статутом спустили на нижи ниво. Има доста обавеза, али до краја ове године мислим да се и тај посао може завршити, рекао је Пастор.
ВП: Војводини не треба уподобљен Статут
Војвођанска партија успротивила се данас усвајању измењеног Статута Покрајине који је назвала „антивојвођанским“ и заузела се за доношење новог устава Србије.
„Статут је кварљиви производ накарадног Устава Србије. Војводини не треба уподобљен статут, Војводини и Србији требају нови устави са јасно дефинисаним надлежностима у оквирима заједничке државе“, наводи се у саопштењу те странке које је потписао председник Александар Оџић.
Он је оптужио власти у Војводини да су изгубиле још једну битку, услед сопствене неодговорности.
Према његовим речима, већина садашњих покрајинских посланика више води рачуна о томе како да „уновчи“, а не како да се бори за интересе Војводине.
„Војводине ће бити онолико колико буде борбе за њу“, навео је Оџић.
Уставни суд Србије оспорио је крајем прошле године две трећине Статута Војводине и дао парламенту Покрајине шест месеци да се оне ускладе са Уставом Србије. Скупштина Војводине утврдила је те измене, а данас треба да их потврди и Скупштина Србије.
РТВ, Бета, Танјуг