Београд — Чланови Одбора за пољопривреду Скупштине Србије на седници која ће 28. и 29. новембра бити одржана у Чачку дебатоваће о генетски модификованим организима.
Чланови одбора, како је одлучено на данашњој седници, тада ће разговарати о правној регулативи Европске уније и Светске трговинске организације у области ГМО.
Како је најавио председник Одбора Александар Сенић, на седницу Одбора биће позвани представници ресорног министарства, Управе за заштиту биља, Управе за ветерину, а на седници ће бити речи и о унапређењу сточарства, као и решавању других проблема у пољопривреди.
Седницом у Чачку, Одбор за пољопривреду наставља праксу да заседа не само у Београду, већ и у унутрашњости Србије, будући да је већ имао седнице на Златибору, Палићу и у Сврљигу.
Сенић је објаснио да заседања тог скупштиског тела изван парламента не кошта ништа буџет Скупштине Србије, јер се то одвија уз подршку Програма уједињених нација за развој (УНДП).
Председник одбора, који долази из ДС, најпре је предложио и да се донесе одлука о организовању јавног слушања на тему “Значај реализације пројекта националне велетржнице”, с циљем да се локалним самоуправама и пољоприврдним произвођачима приближи тај концепт, али је потом повукао предлог због неслагања чланова Одбора око одржавања таквог јавног слушања.
Сенић је објаснио да је намера да се уведе више учесника на тржиште пољопривредних производа, у овом случају воћа и поврћа, јер само тако кроз већи број понуђача могу се разбити картели који се јављају код формирања цене тих производа.
Чланови Одбора су се слозили да постоји проблем да пољопривредни произвођачи углавном не излажу своје производе на таквим великим тржницама, већ да то раде накупци, па су се договорили да то буде тема једне од наредних седница Одбора, а не јавног слушања.
Танјуг
1.
2.
3.