Безбедност

Следе смене и промене у „српским“ тајним службама

Нови директор Безбедносно-информативне агенције биће изабран у четвртак на седници Владе Србије између више кандидата чија се имена засад званично не саопштавају јавности, потврђено је листу Данас у безбедносним круговима. До избора, овом безбедносном службом руководи заменик директора БИА – Драган Марковић Маркони.

Избор новог директора БИА везује се за пакет промена у тајним службама, цивилним и војним, чији је део прелазак досадашњег директора ове агенције Небојше Родића на место министра одбране. Од Родића се, сматрају Данасови извори, између осталог очекује да на сличан начин на који је руководио у БИА, у претходних годину дана, „успостави нови кадровски ред“ и у војним безбедносним службама – ВОА и ВБА.

Поједини саговорници Данаса наводе и да ће доћи до својеврсне „замене“ између војних и цивилних служби – наводно је међу кандидатима за директора БИА и некадашњи шеф Војне безбедности Момир Стојановић, садашњи посланик СНС. Стојановић је био недоступан за позиве Данаса да ово потврди или оповргне.

СНС је раније у саопштењу оштро демантовала наводе да ће нови директор БИА бити државни секретар у Министарству одбране и члан ове странке Александар Николић. Унутар СНС је, наводе извори листа Данас, поводом челне функције у БИА, вођена тврда унутарстраначка битка, чији одјеци нису доспели до јавности.

Стојановић је познат и као некадашњи „војни безбедњак Приштинског корпуса“, а сада је на челу Анкетног одбора парламента Србије за трошење буџетских средстава на Косову.

Даље, након именовања новог директора БИА, могу се очекивати и промене у врху војних служби, процењују Данасови извори. У тим нагађањима истиче се и да Светко Ковач на челу ВБА у октобру дочекује осму годину, те да му је крај мандата. Сматра се и да позиције шефа Војнообавештајне агенције Драгана Владисављевића наводно нису довољно чврсте, имајући у виду да су заштитник права грађана Саша Јанковић и инспектори рада у два наврата решавали по притужбама запослених на незаконитости, што је преседан у раду овакве службе. Као један од кандидата за будућег шефа једне од служби поново фигурира име Живка Терзића, некадашњег заменика директора ВБА.

Са друге стране, нови министар одбране Небојша Родић оцењен је позитивно, а у јавности му се замера једино оснивање високошколске институције при БИА.

Повезани чланци

„Тајна служба и јавно школство су неспојиви“ кажу саговорници Данаса.

Влада Србије је у јуну одобрила Академији за националну безбедност основану у мају при БИА, да упише првих 30 студената, чије школовање ће бити финансирано из државног буџета. Студије ће трајати три године, по чијем ће завршетку студенти добити звање струковни инжењер националне безбедности и моћи ће да се запосле у БИА.

Руководиоци Службе

Јовица Станишић (1950) – начелник Ресора државне безбедности од 1. јануара 1992. до 26. октобра 1998.

Радомир Марковић (1946) – од 27. октобра 1998. до 25. јануара 2001.

Горан Петровић (1961) – од 26. јануара 2001. до 15. новембра 2001.

Андреја Савић (1947) – начелник РДБ од 15. новембра 2001. до 1. августа 2002, када Служба мења име у БИА, директор БИА до 23. јануара 2003.

Миша Милићевић (1961) – од 23. јануара 2003. до 5. марта 2004.

Раде Булатовић (1958) – од 6. марта 2004. године до 17. јула 2008.

Саша Вукадиновић (1972) – од 18. јула 2008. до 2. августа 2012.

Небојша Родић (1953) – од 3. августа 2012. до 2. септембра 2013.

Вучић: У сарадњи са председником

„Што се тиче директора БИА, то ће се урадити са председником (Томиславом) Николићем, јер је то веома важно у смислу борбе против корупције и криминала, стабилности земље и обавеза према страним партнерима да то буде личност попут Небојше Родића“ изјавио је у понедељак вицепремијер и шеф Бироа за координацију служби безбедности Александар Вучић.

Он је навео да на то место треба поставити неког ко ће уз најмању примену различитих мера постићи најбоље резултате, истичући да је у овој години 2,7 пута било мање примене тих мера него у претходној, са већим бројем кривично правних поступака. Додао је и да није било злоупотреба ни примене мера зарад информација које могу да се користе у политичке сврхе, већ због озбиљних сумњи за извршење тешких кривичних дела.

 

Данас

 

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!