Свет

Слика Ангеле Меркел као логорашице покренула вербални рат Пољске и Немачке

Немачка канцеларка Ангела Меркел приказана је као логорашица на насловној страници пољског часописа “Уважам же”. У затворском оделу и са марамом на глави, Меркелова стоји иза бодљикаве жице. Фотографија је интензивирала дипломатски вербални рат између Немачке и Пољске у вези с кривицом у Другом светском рату.

Слика је пропраћена насловом: “Фалсификовање историје: како су Немци направили од себе жртве Другог светског рата”.

У Немачкој је насловна страница листа окарактерисана као неукусна, а Пољска је оптужила суседну земљу да изврће историјске чињенице и да од злочинаца прави жртве рата.

Повод за оптужбе је троделни документарни филм “Наше мајке, наши очеви”, приказан крајем марта на немачком ТВ-каналу ЗДФ.

Филм који прати судбину петоро Немаца у Другом светском рату узнемирио је Пољаке, јер приказује припаднике пољског покрета отпора као антисемите.

У једној сцени борци наређују да воз с логорашима настави пут, када схвате да је реч о Јеврејима. У другој сцени један партизан каже: “Подавићемо Јевреје као пацове.”

Пољски амбасадор: Документарац је увредљив

Пољски амбасадор у Немачкој Јежи Маргански упутио је писмо ЗДФ-у у коме изражава гнушање због серије која је коштала 14 милиона евра.

“Слику Пољске и пољског покрета отпора против немачких окупатора какву преноси ова серија већина Пољака сматра екстремно неправедном и увредљивом”, написао Маргански.

Он је истакао да гледаоци из филма ништа не могу да сазнају о варшавском устанку, у коме је погинуло 200.000 пољских грађана, као ни о многим Пољацима који су помагали Јеврејима. Како је рекао, програм ствара утисак да за “уништавање Јевреја треба кривити и друге народе”, а не само Немце.

Телевизија ЗДФ одговорила је да намера мини серије није била да одузме значај историјским чињеницама и смањи одговорност Немачке. Продуцент Нико Хофман изјавио је да су описи “ситуације у Пољској засновани на историјски провереном материјалу” и да није било намере да се клевећу Пољаци.

Према његовим речима, главни циљ филма био је да подстакне националну дискусију о ратним искуствима.

 

Блиц

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!