Премијер Србије Александар Вучић „замолиће Међународни монетарни фонд да већ ове године дозволи повећање пензија и плата у јавном сектору“. На ову карту одиграо је притиснут великим незадовољством и протестима радника у јавној управи.
Откуд оптимизам код премијера? Тачно је да је мањак у државној каси планиран на око 55 милијарди динара, а ето, наша рупа је „само“ 27 милијарди. Ако неко мисли да је Србија остварила буџетски суфицит, да зарађује више или да су бар државни приходи и расходи доведени у равнотежу, грдно се вара.
Фискални савет је одмах зазвонио на узбуну јер је Србија „у плусу“ а њена привреда „у минусу“.
Горан Радосављевић, доцент на Факултету за економију и финансије каже да је до суфицита у буџету дошло због тога што је Телеком Србија раније уплатио дивиденду држави, али и зато што су у буџету смањени капитални расходи, а пољопривредницима је одложена исплата одређених примања. Слика стања у буџету дакле, уопште није реална. Али је добра за ТВ дневнике и насловне стране новина.
Милан Ћулибрк, економски аналитичар и главни уредник недељника НИН каже да стање у буџету није тако сјајно како званичници желе да га представе.
ММФ ћути
ММФ се није изјаснио о идеји Вучића, али је мало вероватно да ће ова институција после само месец или два од закључења аранжмана пристати да се он мења. То што је ситуација у државној каси боља, не значи и да је добра, већ само да је мање гора него што се планирало.
– Чули смо да ће дефицит на крају првог тромесечја бити негде око 27 милијарди динара. Пре само пет дана смо чули да је био суфицит у буџету. То значи да ћемо за 15 дана направити минус од 30 милијарди динара. У таквој ситуацији обећавати повећање плата и пензија је мало неозбиљно – оценио јеЋулибрк.
Све то се одиграва усред штрајка просветара којима та иста влада поручује да новца нема јер је тако договорено с ММФ.
Љ. Ивановић – Вести