Политка САД према земљама Западног Балкана може окарактерисати као тежња да се оне ослабе и претворе у државе нарастајућег сиромаштва и криминала, каже политички аналитичар Слободан Антонић.
– То се најбоље огледа у чињеници да власти у региону стратешке одлуке доносе у супротности са вољом народа, а најбоље пример је Црна Гора где власт настоји да увуче земљу у НАТО, што није у складу са опредељењем већине грађана – рекао је Антонић, који је и колумниста Фонда стратешке културе.
Он је подсјетио да се, према истраживању из јуна, 60 одсто грађана Црне Горе изјаснило да је против уласка земље у НАТО, 80 одсто је било против увођења санкција Русији, док је 58 одсто за најближе везе са Србијом.
Антонић оцјењује да такви режими постају све ауторитарнији, јер имају задатке које морају да испуне, а истовремено у држави расте криминал.
– Те државе све више почињу да личе на државе са подручја Латинске Америке – рекао је Антонић на регионалном безбједносно-политичком форуму „Актуелни проблеми, нови изазови и пријетње у безбједносној сфери балканског региона“, који је одржан у Београду
Антонић наводи да постоји и теза да је Русија фактор дестабилности на Балкану.
– Могу да кажем само да Русија инсистира на демократском карактеру доношења стратешких одлука, нарочито ако је реч о референдуму као демократском праву – рекао је Антонић.
Историчар и пензионисани пуковник Драган Крсмановић каже да је евидентно да САД наставља своју глобалну политику и да жели све да држи под својом шапом.
– Србија у наредним годинама мора да појача своје војне и економске потенцијале како би била спремна за нове изазове и кретања на међународној сцени – рекао је Крсмановић.
Блиц
Pratite samo stanje u frizideru, a ne na televizoru i videcete realnost!