Љубљана — Словенија испуњава своје обавезе у вези градње гасовода Јужни ток и не очекује да ће бити изостављена са трасе тог гасовода, поручују власти у Љубљани.
Словеначки министар за инфраструктуру Само Омерзел уверен је да ће та земља остати равноправан партнер у пројекту у којем учествује пет европских држава.
Изјава слованачког министра долази након недавног потписивања меморандума између руског Гаспрома и аустријског ОМВ-а о аустријском краку Јужног тока према Италији, капацитета 32 милијарде кубних метара годишње, преноси портал Бусинесс.хр.
“Пројекат Јужни ток од стратешког је значаја за Словенију и Европску унију, зато оцењујемо да даљи наставак сарадње није угрожен због договора Газпрома и ОМВ-а”, рекао је Омерзел, после састанка с представницима компаније Плиноводи која је словеначки партнер руског Гаспрома.
Истичућиу да Љубљана у целости подржава сарадњу у том пројекту с аспекта диверзификације трасе тог гасовода у европским оквирима, с обзиром на убрзано просторно уређење гасовода у Словенији, он је додао да је у том погледу његова земља испред Аустрије, те да словеначка влада пројекту Јужни ток даје пуни приоритет.
“Зато верујемо да ће Словенија остати равноправан партнер у пројекту у којем је пет европских држава и чија је вредност у самој Словенији процењена на једну милијарду евра, а словеначка страна није службено обавештена ни о каквој промени која би утицала на обвезе из руско-словенског споразума о Јужном току”, рекао је Омерзел.
Наставак радова на пројекту Јужни ток потврдио је и директор Плиновода Марјан Еберлинц.
“Ми радимо као да се ништа није догодило. Пројекат Јужни ток се наставља, а с обзиром на планирану терминску динамику гасовод треба почети са радом 2018. године”, казао је Еберлинц.
Након што су Гаспром и аустријски ОМВ недавно договорили сарадњу на гасоводу аустријском трасом, у Словенији су се појавиле оцене да је Гаспром незадовољан динамиком која указује да се у Словенији на гасоводу не ради довољно брзо и да због тога постоји могућност да сада Гаспром одустане од проласка гасовода који води према Италији кроз Словенију.
Танјуг
фото: Газпром