Шест луксузних станова које је Синиша Мали купио као директор офшор компанија са Британских Девичанских Острва и који се воде на њихове ћерке фирме у Бугарској – „Ерма 11“ и „Ерул 11“, одузето је јер су ове фирме престале да плаћају порез и враћају кредите банци у Бугарској, показује документација коју су прикупили КРИК и портал Бивол.
Пишу: Драгана Пећо и Атанас Чобанов (Атанас Тцхобанов, Бивол.бг)
Два стана блокирала је у јулу ове године пореска управа општине Созопољ, на чијој територији је приморско летовалиште „Свети Никола“ у склопу којег су апартмани.
Четири апартмана одузела је крајем прошле године банка Булгариан-Америцан Цредит Банк од које су фирме „Ерма 11“ и „Ерул 11“ средином 2011. узеле кредите. Осим станова, банка је блокирала и 21 гаражно место.
Ови станови су одузети како би се њиховом продајом намирила дуговања фирми.
Два су већ јавно понуђена на аукцијску продају.
Из документације која је јавно доступна није могуће сазнати колико тачно ове компаније дугују за порез, нити износе кредита које су узеле од банке.
Фирме „Ерма 11“ и „Ерул 11“ од марта ове године су у стању мировања, односно привремено су престале да послују. Према документу који је потписао директор компанија, оне у прошлој години нису имале прихода.
Власништво ових бугарских фирми води на офшор компаније „Бригхам Холдинг & Финанце Инц.“ и „Етхам Инвест & Финанце Цорп.“ са Британских Девичанских Острва. Директор офшор фирми, како је раније открио КРИК, у време када су купљени станови у Бугарској био је Синиша Мали, тада саветник Александра Вучића.
Истраге и напредовање
Мали је као директор ових „шкољка“ фирми 2012. и 2013. купио 23 луксузна апартмана у комплексу „Свети Никола“ на бугарском приморју и један на своје име, како је КРИК открио пре готово четири године.
Мали је тада негирао да је повезан са становима у Бугарској тврдећи да је његов потпис на документима – фалсификован. Рекао је да за ову тврдњу има као доказ извештај бугарског графолога, али у јавности није саопштио ни његово име, нити извештај.
Након открића КРИК-а Агенција за борбу против корупције покренула је поступак током којег је од бугарских органа добила податке о случају. Агенција је саставила извештај који потврђује открића КРИК-а и доставила га Вишем тужилаштву у Београду.
У извештају је, између осталог, навела да су бугарски органи открили да је велики број трансакција у вези са куповином станова сумњив „јер се ради о готовинским уплатама или безготовинским приливима… у великим износима, у кратком временском периоду и без јасне логике.“
По налозима Агенције, Малог је проверавала и Управа за спречавање прања новца која је открила да Мали и његова тадашња супруга контролишу најмање 45 банковних рачуна. Више детаља о трговини становима у Бугарској, али и сумњама на прање пара, прочитајте овде.
Тужилаштво је након годину дана проверавања извештаја утврдило да нема доказа да је Мали прао новац и затворило случај. Предмет је проследило нижем тужилаштву које се бавило тиме да ли је Мали пријавио сву имовину.
И ова истрага је обустављена, јер је Мали уплатио 200 хиљада динара у хуманитарне срвхе да избегне кривично гоњење.
Тако, чувени случај 24 стана до данас нису истражили држани органи и не зна се у чије име је он купио све те станове, односно ко је био власник мистериозних офшор компанија.
Док је тужилаштво затварало истраге, Мали је напредовао и прошле године је постављен за министра финансија, а од недавно је и на челу државног тела које се бави спречавањем прања новца.
Криг.рс
Бандит. Одакле новац за куповину 24 стана? Значи и Вишетужилаштво има кандидате у својим редовима за хапшење.
И после свега, ЛОПИНА и даље чврсто у седлу “министра финансија” ЛОПОВСКЕ СНС БАНДЕ,
То само у Србији може.
GDE IH NAĐOSTE TAKO POŠTENI, A LOPOVI?
Kako došli 24 stana u ruke tako zvanog doktora Siniše Malog, tako i otišli. Oteto-prokleto rekla bi moja tetka. Njegov vođa ΛV treba da pokrene ozbiljnu istragu u vizi kriminala sa 24 stana i to baš na Crnom moru u Bugarskoj. Možda će mu pomogne tetka, kao što je svojevremeno baš pomogla ministru Volinu. Koliko su ova dvojica pošteni (ne)ljudi, jedan plagirao (ukrao) doktorat, a može da bude pošteni ministar, drugi je nesposoban i nije služio vojni rok, ako ne računate onaj jedan dan ove godine, ali zato rukovodi najboljoj vojsci u regionu i šire. Nije to sukob interesa državnih i ličnih?