Блиска сарадница председника Александра Вучића Наташа Вукшић из сенке играла улогу у пројекту реконструкције и адаптације железнице ка Мађарској, сазнаје Нова економија.
Било је скоро два сата ујутру када је инжењер Милутин Савовић послао мејл Анити Димоски, помоћници министра грађевинарства, у вези са радовима на прузи ка Будимпешти.
„Извештај за Целину 9 је завршен. Послао сам га на електронско потписивање. Очекујем да се круг потписивања заврши сутра у току дана“, написао је Савовић. „Целина 9“ је део пруге према Мађарској у оквиру ког се налази и Железничка станица Нови Сад.
Савовић, власник предузећа Триопројект, био је председник Комисије за технички преглед радова на железници, укључујући и ову станицу.
Датум његовог мејла био је – 1. новембар 2024. године.
Milutin Savovic mejl za objavuСвега десет сати након што је послао мејл, надстрешница станице се обрушила и убила 14 људи, а тешко повредила троје. Једна од повређених особа преминула је наредних дана.
Након незапамћене трагедије уследиле су смене високих званичника, масовни протести и подизање оптужнице против 13 особа, међу којима је бивши министар Горан Весић, али и његова помоћница Димоски.
Међутим, један детаљ из мејла који је послао Савовић до сада је, чини се, свима промакао.
Поред Аните Димоски и других особа које су надлежне за пројекат, Савовићев мејл био је адресиран и извесној Наташи Вукшић.
Осим што се њена адреса завршава са „gov.rs“, што указује да ради за неку државну институцију, у објављеним документима нема података о томе ко је Вукшић, у чије име наступа и по ком основу. Њено име до сада нигде није јавно помињано у вези са радовима на Железничкој станици.
Међутим, ради се о особи која представља директну везу са највишим политичким руководством Републике Србије.
Како је Нова економија утврдила, Наташа Вукшић је дугогодишња сарадница председника Србије Александра Вучића, која је била укључена у овај пројекат иако председник и његови сарадници немају никакву надлежност за то.
Вукшић је сазивала и водила састанке актера у пројекту, према једном од сведочења пред Вишим јавним тужилаштвом у Новом Саду, у које је Нова економија имала увид. У више наврата је била укључена и у преписку институција задужених за реконструкцију пруге, што смо утврдили детаљним прегледом до сада објављене документације.
Њен идентитет потврдили смо преко података које је оставила у Комори овлашћених ревизора, адресе из преписке и више међусобно неповезаних извора.
До објављивања овог текста Нова економија није добила одговоре на питања послата Наташи Вукшић и другим званичницима у пројекту, као ни из кабинета председника Вучића.
Мејл Милутина Савовића:
„Не знам испред које институције је она била“
У децембру 2024. испитивани су сведоци у поступку који је поводом пада надстрешнице покренуло ВЈТ у Новом Саду. Приликом оваквих испитивања, осим тужиоца питања могу постављати и осумњичени и њихови браниоци.
Једна од осумњичених која је пратила сведочења била је и Анита Димоски, коју је председник Вучић својевремено назвао најзаслужнијом за брзи развој пројекта железнице.
Тим лидер стручног надзора Драган Глигоров из Утибера, компаније на челу конзорцијума за надзор у пројекту железнице, сведочио је да је у току реализације пројекта имао редовне састанке са представницима инвеститора, финансијера, извођача радова, геодетске службе и других надлежних органа.
Након низа питања бранилаца осумњичених, у испитивање се укључила Димоски. Она је упитала Глигорова – која институција је руководила међуинституционалним састанцима о којима је говорио?
Natasa Vuksic komora revizora za objavu„Састанцима је руководила Наташа Вукшић, она је помагала и у завршавању фазе 2, а то је пруга на релацији Стара Пазова – Нови Сад. Међутим ја не знам испред које институције је она била. Састанке које је она водила она је и сазивала. Неке састанке сам сазивао ја, неке Анита Димоски, неке инвеститор„, одговорио је Глигоров, а види се у Записнику о испитивању сведока.
Након увида у овај документ, Нова економија прегледала је 530 фајлова са електронском преписком учесника у пројекту, коју је претходно објавило Више јавно тужилаштво у Новом Саду, и у њему открила мејл адресу Наташе Вукшић.
Ову мејл адресу успели смо да повежемо са физичком адресом и бројем мобилног телефона. Физичка адреса била је Андрићев венац 1.
Број мобилног повезали смо са профилом на друштвеним мрежама. Овај профил смо показали одређеном броју упућених извора који су потврдили да се ради о сарадници председника.
Нова економија утврдила је да је Вукшић била чланица кабинета Александра Вучића још у време када је био премијер.
Одлуком Владе у фебруару 2017. године Вукшић је именована у Национални савет за развој туризма, као чланица кабинета премијера, што је тада објављено у Службеном гласнику.
У априлу те године одржани су избори на којима је Вучић освојио први председнички мандат, а са њим је на Андрићев венац прешла и Наташа Вукшић.
Ово потврђује одлука Владе из октобра 2017. којом је делимично промењен састав Националног савета за туризам. У њему је и даље Наташа Вукшић, али сада као чланица кабинета председника Републике.
На свом LinkedIn профилу Вукшић наводи да од 2010. године ради у компанији Ernst&Young, једној од највећих фирми на свету за пружање услуга ревизије, пореског, пословног и ИТ саветовања и подршке при пословним трансакцијама.
У регистру Коморе овлашћених ревизора, Вукшић је као адресу навела Андрићев венац 1 у Београду – седиште председника Србије.
Имејл адреса коју је дала у регистру Коморе је иста адреса са државним доменом која је коришћена у преписци у вези са пројектом железнице.
Није позната садржина састанака које је Вукшић водила, али њена умешаност отвара нова питања о улози председника Вучића.
Из објављених докумената већ се зна да је председник утицао на пројекат пруге ка Будимпешти. Вучић је 2022. године тражио да кинески извођач заврши реконструкцију пре рока, како је објавио Форбс.
Такође, бивша в.д. директорка Инфраструктуре железнице Србије Јелена Танасковић сведочила је да је министар Горан Весић инсистирао да руководи целим пројектом јер је тврдио да се тако договорио са председником, што је открила Нова економија.
Адвокат Владимир Тупањац, који је својевремено радио као помоћник јавног тужиоца, каже да би тужилац у предмету надстрешнице морао да испита Наташу Вукшић.
„Само њено појављивање на састанцима указује на неку аномалију„, казао је он.
На питање да ли би било противуставно да председник или његова сарадница учествују у оваквом пројекту, одговара – апсолутно.
„Ни Устав ни Закон о председнику Републике не прописују њихову надлежност у том домену“, рекао је Тупањац за Нову економију.
„Само ћете ви са својим утицајем моћи да помогнете…“
Иако њено присуство по свему судећи није требало да буде видљиво, Наташа Вукшић се „поткрала“ на пар места у комуникацији актера у пројекту железнице.
Један мејл од фебруара 2023. године насловљен је истовремено на Вукшић и Слободанку Катанић, менаџерку за инвестиције у Инфраструктури железнице Србије.
Њиме су из Телекома Србије тражили одговор од Катанић на један захтев послат још у јулу претходне године.
Изгледа да додавање Вукшић у преписку није помогло, пошто је Телеком чекао на одговор све до августа 2023. Из овог предузећа нису одговорили на питања Нове економије до објављивања овог текста.
Сасвим другачији захтев упутила је Гордана Шофа, радница државног железничког предузећа Србија карго, у фебруару 2022. године.
Њен мејл био је адресиран Наташи Вукшић, док је у CC додала тадашњег в.д. директора Инфраструктуре железнице Србије Небојшу Шурлана.
„Поштована, обраћам вам се у нади да ћете само Ви са својим утицајем моћи да ми помогнете у решавању проблема„, започиње Шофин мејл.
Шофа, која с породицом живи на железничкој станици у Земун пољу, жалила се да су јој радови на прузи изазвали бројне проблеме у дому – оштећење крова, отпадање плафона, прокишњавање, изливање фекалија у подрум, а доцније и затрпавање подрума.
Осим тога, навела је и да је за потребе радова на прузи нелегално коришћена њена струја, а њој стигао рачун од 40.000 динара.
„Нисам никада била присутна када сте долазили у обилазак зато што ме нико није обавештавао када ћете доћи„, казала је она.
Шофа је додала и да је чланица СНС „од првог дана“ и да због лојалности није хтела да се жали инспекцијама, већ хоће да се проблем реши „унутар нас“ и да „сви који живимо у тој згради имамо исти третман без обзира на функције“.
Гордана Шофа није одговорила на питања Нове економије до објављивања овог текста.
Она је послала Наташи Вукшић још један мејл у априлу 2022, а у јулу исте године је писала Анити Димоски и на друге адресе, са Вукшић у CC.
„Зар је могуће да сада сви окрећу леђа и нико није одговоран за насталу ситуацију и нико није надлежан“, пожалила се тада радница Србија каргоа.