Чињеница да је новогодишња јелка у Београду постављена три дана пре него што је окончан поступак набавке, односно пре него што је градска управа фирми Кип Лајт доделила уговор о набавци, може да значи само да је закон прекршен и да је тендер намештен. Међутим, представници власти ову чињеницу игноришу у својим изјавама последњих дана, док се труде да високу цену јелке оправдају квалитетом.
Бавећи се детаљно ценом, квалитетом материјала јелке и украсима током гостовања на телевизији Пинк, председник Србије Александар Вучић није се ни осврнуо на чињеницу да је јелка постављена три дана пре окончања поступка јавне набавке.
Међутим, у покушају да оправда градске челнике и доделу посла Кип Лајту, председник Вучић је указао на још један могући пропуст, јер он тврди да је било више понуда, а о томе не постоји писани траг.
Наиме, он је рекао да се за посао постављања новогодишње јелке пријавило више фирми.
Новинари Инсајдера покушали су да провере ову информацију, али смо утврдили да на званичном порталу Управе за јавне набавке, у одељку „број примљених понуда“, стоји само број један.
“Погледајте, ово је понуда 18 метара дрво, 63.500 евра је понуда јелке, то је без пореза, без царине и без монтаже и демонтаже. Из Естоније је стигла понуда Кристал Масак, Експорт Менаџер Адам ПДАС. Стигло је још понуда, Маг – Горжолак, Јашински Олимпија Џајант, Крисман Декорејшн, ова понуда износи 80.986 евра, да видите, прецизно. Имамо још једну понуду овде, господин Залокар, МК Илуминејшн Хандалс ГМБХ, 75 хиљада евра”, набрајао је Вучић наводне понуде.
Новинари Инсајдера покушали су да ступе у контакт са неколико поменутих фирми, чије смо постојање успели да потврдимо, али нам је речено да не можемо добити одговоре на питања да ли су и коме послали понуде јер су у току празници.
Како смо утврдили, неке од фирми које је председник поменуо заиста постоје, а међу њима су аустријска фирма МК Иллуминатион Хандалс чији представник заиста јесте Дамијана Залокара, затим и пољска фирму Маг, чији су неки од представника Горзелак Донат Грзегорз и Јасиńски Јерзy, које помиње и председник Вучић.
Међутим, новинари Инсајдера нису успели да пронађу о којој је фирми из Естоније реч, а коју је Вучић поменуо у свом излагању на Пинку.
Ако је тачно да су ове фирме послале званичне понуде за инсталацију новогодишње јелке, поставља се питање због чега те понуде нису наведене на порталу Управе за јавне набавке, што је обавезно по закону.
Новинарка Пиштаљке: О понудама би морао да постоји писани траг
Снежана Ђурић, новинарка истраживачког портала Пиштаљка који је објавио причу о јелки, каже за Инсајдер да ако је председник Вучић у праву и ако је постојало више понуда, онда би морао да постоји неки писани траг. У супротном је реч о кршењу закона о јавним набавкама.
“У закону пише да мора да постоји оцена свих пристиглих понуда. Ако је тачно то што председник Вучић прича, није јасано како тих понуда нема”, каже Ђурић за Инсајдер.
Она напомиње да је суштина приче о јелки пре свега то што је она постављена три дана пре него што је посао уопште додељен једином званичном понуђачу фирми Кип Лајт.
“Најспорније је то што је јелка постављена унапред. То се изгубило из фокуса након разних писања медија и многих различитих изјава званичника”, истиче Ђурић за Инсајдер.
Немања Ненадић, извршни директор организације Транспарентност Србија, изјавио је да подаци о набавци новогодишње јелке у Београду нису потпуни и поуздани, као и да би јавност требало да сазна шта се ту заиста десило.
“Требало би да буде испитано шта иза тога стоји, да ли је заиста било разматрања још неких понуда, зашто то није чак ни констатовано у документацији наручиоца”, рекао је Ненадић.
Подсетимо, јелку је купио Секретаријат за послове одбране, ванредних ситуација, комуникације и координацију односа са грађанима Града Београда од фирме “Кееп лигхт” (Кип лајт), од које Град годинама уназад купује празничну расвету и за коју је, како је Пиштаљка писала, намештен прошлогодишњи, али и овогодишњи тендер за новогодишњу расвету.
Јелка на поклон, не и украси вредни 200.000 евраПредузеће Кип лајт је одлуку да се одрекне зараде и поклони јелку Београду, донело у дану када су се у градском Секретаријату за послове одбране, ванредних ситуација, комуникације и координацију односа са грађанима отварале понуде за набавку украсних ланчаница. Према писању портала Пиштаљка, на овом тендеру тражени су врло специфични услови – да понуђачи имају четири хидрауличне подизне платформе и то две висине 14 метара, једну висине 12 метара и једну висине 21 метар, те да су у протеклих пет година испоручили 10.000 ланчаница. На тендер се јавила само једна фирма – Кип лајт. У понуди коју су доставили наведено је да ће 3.200 ланчаница са гаранцијом од годину дана доставити и поставити за 23.539.200 динара, односно 200.000 евра. |
Новогодишња јелка висока 18 метара постављена је 15. децембра на почетку Кнез Михаилове улице у центру Београда. Тек 18. децембра је додељен уговор фирми “Кип лајт” што недвосмислено указује на то да је тендер намештен.
Да би купио јелку, Секретаријат је у септембру променио план јавних набавки и определио додатних 8.333.333 динара за ту сврху.
Компанија Кип лајт је након писања медија саопштила да је спремна да споразумно раскине уговор са Градом Београдом о набавци новогодишње јелке и да је поклони Београђанима, уколико се са тим сложи и градска управа.
Тог истог дана су добили још вреднији посао на празничном украшавању града.
Више тужилаштво је потврдило за Инсајдер да већ поступак у вези са спорним јавним набавкама које су повезане с компанијом Кип лајт, укључујући и скупоцену јелку.
Градска управа ћути, Синиша Мали изненађен
Јавну набавку је спровео Секретаријат за послове одбране, ванредних ситуација, комуникације и координацију односа са грађанима, а одлуку је потписао в.д. заменика Градске управе Београда Дарко Главаш.
Он је у телефонском разговору са новинаром Инсајдера рекао да сва питања која имамо у вези са спорним тендером за набавку јелке пошаљемо на имејл и да ћемо одговоре добити. Међутим, одговоре на питања Инсајдера, укључујући и оно како је могуће да јелка постављена пре додељивања уговора, одговор од петка прошле недеље нисмо добили.
О томе није желео да говори ни власник фирме Кип лајт Радован Ђумић коме смо такође поставили исто питање.
Вест о скупоценој јелци и намештеном тендеру прво је затекла градоначелника Синишу Малог у Скупштини града током усвајања буџета за 2018. годину. Он је новинарима рекао да је изненађен износом иако се он налази у буџету за 2018. годину, као и да ће уговор бити раскинут. Тиме међутим случај није затворен јер још нико није позван на одговорност.
Прошле године једна јелка донирана, две купљене, али се не зна где су
Не само да нико није позван на одговорност, већ је градоначелник Мали јуче правдао овогодишњу цену набавке јелке, изјавивши да је новогодишња јелка из 2016. била скупља од овогодишње јер је плаћена 12 милиона динара.
“Јелка из 2016. је плаћена 12 милиона динара. Дакле, та је скупља и то им није сметало зато што су “Ер Србија” и још неке приватне компаније донирале ту јелку Београду. Та јелка је, иначе, сада на Тргу Славија и улепшава тај трг”, рекао је Мали.
Ову тврдњу практично је поновио и председник Вучић који је рекао да прошлогодишњу јелку нико не помиње јер су је “платиле неке фирме, предузећа, привреда”.
Међутим, у набавкама за прошлу годину наводи се да је град купио две јелке – једну од 11 и другу од шест метара – у укупној вредности од око 40 хиљада евра.
Снежана Ђурић из Пиштаљке поставља питање ако је прошлогодишња јелка на Славији, где су две јелке које су званично купљене и које се могу видети у јавним набавкама.
“Ако је то тако, мислим да су градски челници дужни да нам кажу шта је са те две јелке или, ако их нема, шта је са 40 хиљада евра колико су наводно плаћене”, каже Ђурић за Инсајдер.
Она је додала да иако је јелка од 12 милиона динара која је тренутно на Славији “поклон”, о томе морају да постоје писани трагови, као и потврда о плаћеном порезу на поклон.
За четири године четири милиона евраГрад Београд је у последње четири године за набавку и репарацију украсне новогодишње расвете потрошио нешто више од четири милиона евра. Са предузећем Кип лајт од 2014. до данас ЈП “Јавно осветљење” склопило је шест уговора о набавци расвете у укупној вредности од 454,6 милиона динара. Томе треба додати и тендер за набавку украсних ланчаница за око 23 милиона динара, где је једини понуђач поново Кип лајт. Од 2013. до 2017. године на репарацију новогодишње расвете потрошено је 26,78 милиона динара. Прва три уговора добила је фирма “Електроизградња” док су уговори за 2016. и 2017. годину додељени фирми Кип лајт. |
Саша Драгојло, Инсајдер.нет
Опет преседник стручно објашњава позицију и делатност градске владе. Чим се он умеша да појасни ја се сетим изјаве да је “Прочитао докторат Неше слине и да је у реду”…
И схватим виши интерес, нека , нека преседниче цвета “бизнис”….