Терористи су увек корак испред државе и њених служби безбедности и специјалних јединица. У тајности, дуго и темељно припремају извођење терористичког напада, непрестано трагају за новим начинима заобилажења или савладавања државног система безбедности.
– Једини ефикасан начин за борбу против тероризма је добар обавештајни рад. Увек могу да се десе катастрофални пропусти, попут напада у САД 11. септембра 2001. године, када тамошњи безбедносни систем није на време препознао неке назнаке онога шта се касније десило. Као и класичан криминал, ни тероризам се не може искоренити, али на државама је да га сузбију у највећој могућој мери – каже Марко Јорданов Тодоровић (1975), аутор недавно објављене књиге „Службе безбедности и специјалне јединице – ударне снаге у борби против тероризма”.
Он предаје француски и енглески језик, а осим што је дипломирао на Филолошком факултету завршио је и специјалистичке студије одбране од тероризма на Факултету безбедности. До сада је објавио књигу „Службе безбедности: колико знање страних језика доприноси борби против тероризма”, а и у новој књизи посветио је пажњу језицима.
У својеврсном мини-речнику, навео је речи и изразе на енглеском и француском које се најчешће употребљавају у терминологији безбедносно-обавештајних служби и специјалних антитерористичких јединица у борби против тероризма.
У књизи, у којој су наведене водеће светске тајне службе и специјалне јединице, објашњена је и начелна теоријска поставка противтерористичког система, на чијем врху је руководеће тело које се састоји од командног и аналитичко-управног дела.
Командни део чине највиши државни руководиоци који се састају по по потреби, а аналитичко-управни део састављен од професионалаца у систему безбедности и треба да функционише непрекидно.
– Србија данас има такво тело – реч је о Савету за националну безбедност, односно Бироу за координацију служби безбедности на чијем челу је потпредседник владе Александар Вучић. Овом телу су, посредно, потчињене и војне и полицијске специјалне јединице. Наше специјалне јединице, генерално гледано, јесу добро обучене, али их има превише. У МУП-у то су Противтерористичка јединица (ПТЈ), Специјална антитерористичка јединица (САЈ), а стално се у медијима најављује да ће и Жандармерија добити неке своје специјалце. У војсци, у оквиру Специјалне бригаде постоје Противтерористички батаљон, 72. извиђачко-диверзантски батаљон и 63. падобрански батаљон, док су Управи војне полиције потчињене чувене Кобре – каже Марко Јорданов Тодоровић.
Он је у својој књизи, као један од примера успешних акција специјалних јединица против терориста, описао и операцију у селу Ораовица код Прешева изведену 14. маја 2001. године.
Ову акцију против припадника Ослободилачке војске Прешева, Медвеђе и Бујановца (ОВПМБ), о којој се и ових дана говори због подизања споменика погинулим припадницима у центру Прешева, извели су припадници САЈ-а и других снага МУП-а, уз подршку тадашње Војске Југославије.
У тој акцији погинуло је 14 припадника ОВПМБ, ниједан цивил није повређен, а материјална штета била је минимална.