Београд — Представници Синдиката запослених у Републичком ПИО фонду одлучили су да у четвртак, 27. марта, одрже једночасовни штрајк упозорења.
У том синдикату подсећају да ће им у наредном периоду плате бити смањене до 30 одсто.
Председница тог синдиката Љиљана Кремић рекла је Тањугу, након одржане седнице одбора синдиката, да је донета једногласна одлука да се организује штрајк упозорења у периоду од 11 до 12 сати, када, како је казала, неће радити ниједна служба у филијалама Фонда.
„Ако наши захтеви у вези измене уредбе о платама не буду уважени, будући да ћемо данас упутитити допис министарствима рада и финансија да буду обавештени о томе, организоваћемо ускоро и генерални штрајк, јер је заштита 3.500 људи на првом месту“, навела је Кремић.
Она је указала да запослени у Фонду ПИО раде „компликованије послове од свих организација обавезног здравственог осигурања, а већ сада имају плате мање плате од њих“. Са смањењем које је предвиђено од 21. марта запослени у фонду имаће мању плату од просечне у Републици Србији, истиче Кремић.
Према њеним речима, проблем је у томе што су запосленима укинути сопствени приходи, односно регрес и топли оброк, јер према неким тумачењима, не спадају у јавну службу. Запослени су, како је рекла, доведени у такав положај због различитог тумачења прописа, односно тога где се и у коју врсту службе РФ ПИО сврстава, да ли припада јавној служби или не.
Запослени су на састанку са руководством прошле недеље обавештени о томе да ће због препоруке Државне ревизорске институције (ДРИ) плате запосленима у том Фонду бити смањене до 30 одсто, почев од 21. марта. ДРИ је у децембру прошле године донела препоруку којом је то предвиђено.
Представници синдиката су у фебруару ове године одржали састанак са представницима Министарства финансија и ДРИ, на коме је договорено да се крене у процедуру измене Уредбе до доношења Закона о платама, али, како наводе, то није испоштовано. Представници синдиката навели су да би у случају примене препоруке из налаза ДРИ, запосленима била ускраћена исплата регреса и топлог оброка, па би тако, на пример, виши стручни сарадник за решавање о правима из пензијског и инвалидског осигурања имао зараду од 30.373 динара, уместо 44.770 динара.
Лекар вештак у првостепеном поступку имао би без топлог оброка и регреса зараду од 42.678 динара, уместо 57.077 динара.
Подсећају и да су идентичан проблем имали запослени у Националној служби за запошљавање, који су га решили тако што им је омогућено да својим актом и уредбом исправе спорно, како им се плате не би смањивале.
Танјуг
I tako imaju ogromne plate!