Влада, министарства, њихове службе, дирекције и управе користили су 2012. укупно 26.966 службених возила. Толики возни парк направио је 67 милиона километара. Толика километража довољна је да се 1.675 пута обиђе око земаљске кугле, чији је обим око Екватора 40.000 километара.
Ово су само неки од података из јуче представљеног Извештаја о ревизији сврсисходности пословања, која се односи на управљање службеним возилима директних корисника буџета у 2012. години, првог те врсте код нас. Државна ревизорска институција (ДРИ) је прикупивши податке од 126 буџетских корисника и анализирајући подробно њих 15 (који користе више од 80 одсто службених аутомобила) установила да се службена возила користе нерационално, неефикасно и да нема одговарајуће контроле.
Већ је поднела једну кривичну пријаву због злоупотребе, а то је урадила и владина Управа за заједничке послове. Радослав Сретеновић, председник ДРИ није хтео да каже о коме се ради и у којој институцији је та особа запослена да не би ометао истрагу.
– Кривична пријава је поднета против особе која је оштетила буџет Србије за 1,32 милиона динара. Та особа је управљала службеним возилом које је за 10 месеци 2012. прешло 100.000 километара, иако је издато само седам путних налога на његово име – рекао је Сретеновић и додао да су се подаци до којих је дошао ДРИ о злоупотреби од стране лица против којег је поднета кривична пријава разликовали од података државног органа које је користило то возило.
Број службених аутомобила у Србији није коначан. ДРИ се није бавила индиректним буџетским корисницима, то јест јавним предузећима, локалним самоуправама, Аутономном покрајином. Истина, већину пописаних возила чине такозвана возила специјалне намене МУП-а, БИА и Војске, укупно 20.722 и њима се извештај није бавио. Али она мањина службених аудија, мерцедеса, шкода, то јест четвртина укупног броја направи трећину расхода – 1,9 милијарди динара. Иначе укупни расходи су износили 6,1 милијарду динара за гориво и одржавање возила.
Детаљном анализом утврђено да је један од главних разлога неефикасног управљања лоша законска уређеност. Уредба, којом је то решено односи се на само пет одсто или 6.244 службена возила. Не постоје ни прецизне евиденције директних буџетских корисника као ни текући свеобухватни подаци о броју службених возила, њиховој искоришћености и расходима и издацима.
Сретеновић истиче да директни буџетски корисници нису успоставили адекватне системе за праћење и контролу службених возила, док се прибављање и продаја службених возила обавља без претходних суштинских анализа. И већина корисника има делимичан систем прикупљања информација и евиденција о коришћењу службених возила.
Према достављеним подацима 643 возила (10,3 одсто) у 2012. години није коришћено, па се како наводе представници ДРИ, намеће питање зашто су набављана.
ДРИ је након спроведене ревизије предложила влади да нормативно уреди управљање службеним возилима, а да директним корисницима буџета интерним актима пропишу све неопходне процедуре везане за коришћење службених возила. Неопходна је, такође, рационализација возног парка, као и да све расходе и издатке евидентирају по возилу. Пут до тога је и увођење ГПС система ради праћења и контроле службених возила
Различите километраже за исте релације
ДРИ у свом извештају наводи да достављени подаци о броју возила не одговарају провереном стању у пословним књигама и пописним листама. Потом уочени су недостаци у евиденцијама о путним налозима за возило и особу. Као и да је једна иста особа задужена за два возила. Да се релација по граду најчешће наводи као „локал”, изузев Министарства одбране које уредно води евиденцију. Примећено је знатно одступање километража за исте релације, велике километраже по граду и низ мањкавости.
М. Авакумовић,Политика
kao ovi stede
DUSANOV ZAKONIK UVESTI I STRIKTNO PRIMENJIVATI