Београд — Из Србије је у прва 3 месеца извезено свежег, замрзнутог и сушеног воћа у укупној вредности од 74,2 милиона $, што је за 7,3 % мање него у истом периоду лане.
Вредност увоза воћа од јануара до марта била је 57,9 милиона долара, што је повећање од 17,4 одсто у односу јануар-март 2012, казала је Хрехоровић, позивајући се на податке Управе царина, изјавила је Тањугу руководилац групе за прераду воћа и поврћа при Министарству пољопривреде Колинда Хрехоровић.
Она је подсетила да су лоши временски услови прошле године утицали на смањење рода воћа у Србији, али и додатно на смањење квалитета плода.
На основу званичних података Републичког завода за статистику (РЗС), укупан род воћа у 2012. у Србији је износио 1,2 милиона тона, што је за 28 одсто мање у односу на 2011. годину.
Сходно томе, у спољно-трговинској размени остварена је добит приликом извоза нашег воћа нешто мања у односу на раније године, указала је Хрехоровић.
У 2012. извезено је 264.107 тона воћа у вредности од 370 милиона долара, што је за 17,2 одсто мање у односу на вредност извоза у 2011, показали су подаци РЗС.
У протеклој години, највеће количине свеже јабуке, брескви, нектарина и шљива извезено је у Руску Федерацију, вишње у Немачку и Аустрију, трешње на руско тржиште и у Црну Гору, свеже јагоде у Руску Федерацију, док је замрзнута јагода отишла за Аустрију и Немачку, указала је Хрехоровић.
Расхладјена купина је пласирана на тржиште Аустрије, боровница у Француску, а замрзнута малина, као наша најважнија воћна врста по вредности извоза, нашла се на тржишту Немачке, Француске, Белгије и Аустрије и бележи све већи извоз последњих година за Велику Британију и САД, навела је Хрехоровић.
У 2012. увезено је око 218.506 тона воћа у вредности од око 172 милиона долара, што је за 0,6 одсто мање у односу на вредност увоза у 2011.
У 2012. години, од воћа највише смо увозили агруме и то поморанџе и клементине из Грчке и Шпаније, мандарине из Грчке, Турске и Хрватске, лимун из Турске и Аргентине, као и грејпфрут из Турске, прецизирала је Хрехоровић.
„Банане смо највише увезли из Еквадора, Костарике и Колумбије, киви из Грчке и Италије, а лешник из Турске. Грождје традионално највише увозимо из Македоније“, казала је Хрехоровић.
Танјуг
RT @srbijadanas: Смањен извоз воћа из Србије – http://t.co/m2lPtC3LnA #Srbija http://t.co/QKShEqa5ku