Београд — Према шестомесечним подацима, Србија је привукла укупно 465 милиона евра страних инвестиција.
Међутим, током ове године Телеком Србија је откупио акције од грчког ОТЕ, што је коштало око 380 милиона евра. Теленор је изнео део своје добити.
Тако је за шест месеци ове године из земље, по основу повлачења средстава инвеститора у матичне земље, из Србије отишло око 637 милиона евра.
Додуше, и наша предузећа која послују у иностранству, повукла су око 33 милиона евра. Када се подвуче „црта“, у „минусу“ смо око 138 милиона евра.
У Агенцији за страна улагања и промоцију извоза кажу да се криза у Европи и те како осети. И скоро договорени пројекти споро се остварају.
„Ми имамо три пројекта који су пред самим потписом“, кажу за Новости у СИЕПА.
„Све је, међутим, успорено. Када се та улагања остваре, она ће имати значајне финансијске ефекте, јер је реч о великим инвестицијама. Једна италијанска текстилна компанија је у процесу избора земљишта. При крају су преговори са једним немачким улагачем, као и са једним великим произвођачем аутомобилских компоненти“.
Из Министарства финансија и привреде поручују да се очекује да Влада у наредних месец дана потпише 24 уговора са већим предузећима о „гринфилд“ улагањима у Србији. Чека се и нови сувласник Железаре у Смедереву, али ће он, бар према захтеву из објављеног јавног позива, имати обавезу да уложи свега 50 милиона евра у наредне четири године.
Када је у питању активност овдашњих банака, незванични подаци кажу да су оне у земље својих оснивача изнеле око 1,1 милијарду евра. У питању је делом профит, а делом враћање старих обавеза централама.
„То није нелегално, па се и могло очекивати да ће пословне банке износити свој профит у централе. То је чак и питање економског патриотизма, помоћи земљи матици“, каже проф. Млађен Ковачевић.
Новости