Смедерево – Сузана Спасојевић, власница грађевинске фирме и агенције за некретнине у Смедереву, револтирана и огорчена због нових локалних намета за оглашавање на јавним површинама, одлучила се на несвакидашњи потез – у знак протеста у црно је префарбала два паноа које је поставила на фасаду зграде у којој има канцеларију. Желела је, каже, само да укаже на проблем и очекивала тек мало слуха од надлежних у граду. Али очито се нико није потресао. Напротив, заузврат је добила посету тржишне инспекције, само три дана након перформанса. Признаје да је очекивала већу подршку колега (у Смедереву је више од 3.000 предузетника) да се организују и затраже да их надлежни саслушају јер толико заслужују од града чију касу пуне. Али јавило јој се тек неколико њих.
– Радим у складу са законом, редовно измирујем обавезе за својих двадесетак запослених и имам право да очекујем да ми град помогне, не тражим да ми нешто поклањају. Никада нисам ни субвенције узимала за своје раднике, насупрот страних фирми које добијају огроман новац. Своју грађевинску фирму пребацила сам из Београда у Смедерево водећи се логиком да треба да доприносим свом граду – прича за „Политику” Сузана Спасојевић. Њена замерка односи се на цену која је, сматра она, међу највећим у Србији – 33 динара по метру квадратном дневно. За две табле које има, месечно би морала да плаћа више од 30.000 динара, што је више од доприноса које плаћа за једну од фирми.
– Није спорно да платимо накнаду, али нека то буде на основу промета који фирма има, а не сви исту цену, без обзира на пословање и локацију фирме. И да не буде забуне, ово није истицање фирме, то се посебно плаћа, већ је ово оглашавање – каже ова предузетница.
Срђан Дробњаковић, директор Уније послодаваца Србије, ово сматра једним од парафискалних намета који се, каже, формирају кад год држави или локалним самоуправама понестане новца у каси.
Град Смедерево усвојио је 25. марта одлуку о оглашавању и накнадама за коришћење јавних површина у ту сврху. Ова одлука, због тумачења инспекцијских органа који су кренули у наплату, у мају је изазвала малу револуцију код приватног сектора, јер се тумачило да су излози, врата и зидови објеката јавне површине и да подлежу накнади. Након реакције Општег удружења предузетника Смедерева, захтевом за хитну обуставу њеног спровођења, одлука је стављена „на лед”, па је сада поново активирана.
– Испочетка је погрешно тумачена градска одлука, али потом је прецизирано шта су тачно јавне површине. Ако не убирамо те приходе, како мислите да поправљамо школе, путеве и друго – рекао је Богољуб Спасојевић, председник локалног парламента на последњем заседању, након што је самостални одборник у скупштини Смедерева Јовица Вујовић оценио да су мала и средња локална предузећа, која упошљавају на хиљаде Смедереваца, на удару и да им се стално нешто намеће.