Смедерево – Смедереваца је све мање,јер годинама број умрлих надмашује новорођене, упозорава овдашњи „Опстанак”, Удружење грађана за борбу против беле куге. Подаци су алармантни. За четири године угасило се око 1.300 живота више него што је беба дошло на свет. У просеку је четворо људи дневно умирало, а рађале су се мање од три бебе. Само у овој години, од јануара до августа, број умрлих Смедереваца већи је за 237 од рођених, што говори да стопа смртности и даље расте, а да у локалној популационој политици нешто „шкрипи”.
– Полако нестајемо, а наши политичари знају да је демографско стање катастрофално и ништа не предузимају. Само у изборним кампањама још може да се чује понеко обећање да ће се радити на наталитету, а после то нико не помиње. Наше удружење годинама доставља податке и упозорава, али узалуд – каже Лепосава Главонић, председница смедеревског огранка удружења „Опстанак”.
Половином новембра пресавила је табак и обратила се чак и председнику државе и премијеру, као и свим министрима у влади и свим политичким партијама. Предложила је конкретне мере и уређивање закона. Исти допис упутила је по ко зна који пут и на адресу града, суда, полиције, болнице, апеловала је међу грађанима. Каже, још увек је нико од надлежних није контактирао.
Рађање очито није примат међу младим Смедеревцима. Многи од њих бесконачно чекају на посао, немају решено стамбено питање, осећају се беспомоћно. Лоши и стресни услови живота, на другој страни, урушавају институцију породице, али изазивају и све ранију смртност. Шта град чини у борби против беле куге?
– Није нам намера да ту област потценимо, али делујемо у складу са могућностима које данас нису на завидном нивоу. Иако град нема законску обавезу, ипак се трудимо да одређена средства издвајамо за најугроженије труднице и породиље, стимулишемо вантелесну оплодњу. То није довољно, али више тренутно не можемо – објашњава Љиљана Животић Живановић, чланица Градског већа задужена за социјалну политику.
Уз образложење да је пара у градској каси све мање, овдашња власт је средином године умањила једнократну помоћ трудницама за око седам хиљада у просеку, а додатак се свео само на оне које су незапослене и имају до десет хиљада динара примања по члану домаћинства. Породиље ће по новом добијати 15.000 уместо 23.000 динара помоћи за једно, док ће за двоје и више деце град издвојити 100.000. Пре ових умањења за двојке се добијало 165.000, а за троје и више деце и до 200.000 динара. Пре неколико дана пооштрени су и услови за финансирање вештачке оплодње, што град практикује од 2008. године. О трошку локалног буџета број покушаја трудноће биће ограничен на два пута. Смањен је и број парова којима је ова помоћ додељена – прошле године било их је 19, а ове тек девет парова. За све рођене бебе и даље се једнократно додељује по 20.000 динара.
Професорка Лепосава Главонић је огорчена што, како тврди, Смедерево нема адекватну бригу о наталитету. Предлагала је својевремено да се оснује савет за демографију, нудила помоћ, али ни то нико није хтео да чује.
– Све те једнократне мере ја једноставно зовем „мале закрпе за велике рупе”. То деморалише младе људе и не подстиче их на рађање. Треба променити законе и треба их примењивати, како би донели побољшање ситуације – сматра професорка.
И у смедеревским селима такође губе битку са наталитетом. Од јануара до августа у 27 овдашњих села рођено је 177 беба, а умрло је чак 337 мештана. Статистика неумољиво показује и то да Смедерево убрзано стари. Младих до 24 године има тек нешто више од 30.000, а оних који су ушли у шесту деценију скоро 42.000.
pogledajte nemojte da vas mrzi,ostavice vas bez daha,zamisljene i mozda sa po nekom suzom u oku!probudite se
https://www.youtube.com/watch?v=_ky-pkJylr4