Свети архијерејски синод Српске православне цркве (СПЦ) привремено је разрешио епископа канадског Георгија управљања Епархијом и то до предстојећег редовног заседања Светог архијерејског сабора који треба да буде одржан средином маја. До тада ће бити окончан и канонски поступак који је СПЦ покренула на основу притужби свештенства и верника који су владику оптужили за финансијске малверзације, али и недостојно понашање.
Одлука о разрешењу је донета 20. априла, али је објављена на сајту СПЦ тек седам дана касније. Владика Георгије је присуствовао седници Синода када је разрешен, а део његовог обраћања члановима “црквене владе” објављен је на сајту канадске епархије (истоцник.цом).
Владика је том приликом обавестио Синод да за Епархијски савет канадске епархије одлуке Синода неће бити обавезујуће све до Сабора. Оптужио је Синод да “узнемирава вернике слањем Комисије у време часног поста”, као и за “подизање прашине без иједног доказа и мимо свих протокола”. Такође је одбацио оптужбе да он прети расколом, а чланове Синода је позвао да поднесу оставке.
Смењен и заменик
Патријарх Иринеј је у својству администратора епархије разрешио дужности заменика епископа канадског протојереја Михајла Додера, а на његово место поставио протојереја Василија Томића. Познаваоци прилика у канадској епархији и ову одлуку оцењују као уклањање људи од поверења смењеног владике Георгија.
– Нико у Канади неће ићи у раскол – чланови Епархијског савета, који траже смену Синода, деценијама се боре за јединство Цркве – пренео је сајт источник.цом његове речи.
У уторак, међутим, на сајту није било његовог говора, а информације су у потпуности усклађене са одлуком Синода да ће до коначне одлуке Сабора епархијом администрирати патријарх Иринеј, у чему ће му помагати владика рашко-призренски Теодосије и западноамерички Максим.
Ово последње разрешење је једно у низу које је СПЦ предузела последњих година. Подсетимо, владика рашко-призренски Артемије је смењен 2010. године, средњоевропски Константин је разрешен 2013, а марта ове године владика милешевски Филарет је такође суспендован до заседања мајског Сабора. Занимљиво је да је епископ Пахомије и даље на челу врањске епархије, иако је у више наврата био оптужен за сексуално злостављање.
Док једни сматрају да се на тапету налазе само владике “тврде струје”, други пак тврде да је чишћење црквених редова од епископа “огрезлих у финансијске махинације и блуд” морало једном да отпочне.
О томе да следи сеча владика “Вести” су најављивале почетком марта. Стручњак за црквено право др Зоран Чворовић тада је указао да се уклањање појединих владика подудара “са списком прозваних у писму епископа захумско-херцеговачког Григорија из 2008. године. У том писму он је оптужио поједине владике да се опиру модернизацији и променама у СПЦ. На списку нису били Константин и Георгије, али њих двојица, иначе рођена браћа, нису подржали владику Григорија.
Прозвао Амфилохија
Владика Георгије се на седници Синода посебно острвио на митрополита црногорско-приморског Амфилохија и најавио објављивање финансијских малверзација у митрополији. Он је упитао где је завршило 195.000 долара које су верници из канадске епархије послали за исконостас цркве у Бару.
Ј. Арсеновић – Вести
Све ШТО НЕВАЉА И НЕРАДИ КАКО ТРЕБА НАПОЉЕ !!!
Вријеме је за “истрагу” екумениста. Све то потаманити.
Интересантно је да је постојанје и егзистенција Српске Православне Цркве угрожена рушилачким дјелованјем нјених владика, црква је у већој опасности него икад кроз историју, обичан свијет је у очају и ником није јасно како се толики број ђаволјих слуга нашао на положају владике.Један од тих ђаволјих слуга, владика Захумско Херцеговачки Григорије, посвађао је нас народ на крв и нож по политичкој линији, продаје црквене некретнине у долини Неретве Бог зна како а зна се коме у које је српски народ вијековима улагао, јавно лаже народ и не стиди се, блудничи и тргује и ником није јасно како се та сотона нашла на положају владике и како да се најури.