Хроника

СМЕНИТЕ КОРУМПИРАНОГ СКОТА: Директор ЕПС-а хтео да упропасти посао са Кином вредан 608 милиона евра како би га наместио другој фирми!

Директор ЕПС Александар Обрадовић хтео је да минира пројекат кинеске фирме “Цмек” и ТЕ “Костолац” и да посао намести другој компанији, сазнаје “Блиц”.

План да упропасти уговор са Кинезима Обрадовић је све време ковао иза леђа Владе Србије и премијера, а први званичан корак повукао је када је отишао код Александра Вучића и саопштио му да Кинези хоће да избаце “Цмек” из посла јер није способан за радове на Термолектрани “Костолац”, вредне 608 милиона евра. Поменуо је и да је ова кинеска компанија својевремено учествовала у корупционашкој афери, али и да он има решење за “Костолац”.

– “Једини спас је да посао дамо другој фирми”, рекао је Обрадовић тада Вучићу – каже извор “Блица”.

Први човек ЕПС наставио је своју акцију прошлонедељном посетом “Цмеку” у Пекингу. Челницима фирме саопштио је да Србија одустаје од аранжмана и да цео посао пада у воду. 

– Кинези су одмах Влади Србије послали депешу да Обрадовић ради против интереса Србије и Кине. Вучић је прво био у чуду, а потом “Цмеку” поручио да све иде нормалним током. Обрадовић, међутим, није одустао. Пошто није могао да избаци “Цмек” из посла, покушао је да убаци фирму Горана Ђоковића као консултанта. До последњег тренутка је минирао посао. Невиђен скандал избегнут је у последњи час захваљујући Вучићу – открива наш извор.

“Како вас није срам“

Како сазнајемо, кинеска делегација је и јуче током самита у Београду још једном поновила да Обрадовић ради против интереса Србије и Кине, а пале су и речи попут “како вас није срам”.

Обрадовић признаје да је прошле недеље боравио у Пекингу.

Уговор је побољшан

Министар енергетике Александар Антић јуче није желео да коментарише “акције” Обрадовића и демантовао је да је тражио одлагање потписивања уговора за „Костолац“. „Било је усаглашавања уговора. Уговор за ‘Костолац‘ је за српску страну повољнији од иницијално предложеног, са роком отплате од 20 година, седам година грејс периода и 2,5 одсто фиксне камате годишње“, рекао је Антић за “Блиц”.

– То је била једна од бројних службених посета током припрема за реализацију друге фазе пројекта “Костолац”, а који је део међудржавног споразума Србије и Кине. Бројне делегације су у више наврата биле и у Кини и у Србији како би се постигао што бољи споразум. Резултат свих тих припрема је потписивање уговора који је повољнији у односу на први пакет кинеског аранжамана јер су Србија и ЕПС добили повољније услове отплате кредита, дужи грејс период и бољу каматну стопу – изјавио је Обрадовић за “Блиц”.

Он, међутим, каже да током посете Пекингу није тражио да посао у „Костолцу“ ради нека друга фирма.

– Општим споразумом који је још 2010. године потписан између ЕПС и кинеског “Цмека” дефинисано је да управо та фирма ради овај посао – закључује Обрадовић.

Проблеми од старта

Акције Обрадовића у “Костолцу” биле су проблематичне и у првој фази пројекта. Тада је уместо кинеских котлова вредних девет милиона евра тражио да се убаце француски од 30 милиона.

 

Сузана Лакић, Гордана Булатовић, Блиц

Фото: В. лалић, О. Бунић

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!