ТЕК када је петодневни мраз попустио, пољопривредни произвођачи у полимској долини, а пре свих воћари, са зебњом су похитали у обилазак својих имања – надајући се да је штета мања од очекиване. Нажалост, реалност ће – по свему судећи – бити другачија…
Пољопривредник из Пријепоља Џенан Хасанагић на четири хектара има око 60.000 садница малине. У своју „фабрику на отвореном“ лане је и током ове године уложио готово четири милиона динара, па сада са зебњом чека коначну процену.
– Ове године је требало да добијем више од 30 тона малине, али страхујем да су хладноћа и изненадни снег преполовили род – каже Хасанагић, и додаје како је у време бербе планирао да ангажује око 50 радника, а сада је под знаком питања не само то, већ и да ли ће уопште успети да поврати бар део уложеног.
У породици Хасанагић штету је претрпео и Џенанов брат Ернест, који има 15.000 садница јагода које су биле у пуном цвету, а потенцијални род који је преживео снежну мећаву уништио је јак мраз. Сада прижељкује да – уместо очекиваних 15 – успе да убере бар једну тону…
У општини Пријепоље се, иначе, под малинама налази око 500 хектара, а половина су засади на надморској висини од 700 метара – што значи да је око 250 хектара малињака у овој општини претрпело штету од снежних падавина и ниских температура у априлу.
Председник овдашњег удружења под називом „Златна малина“ Мирсад Обућина каже да је им је срећа – већ другу годину заредом – окренула леђа…
– Прошлогодишњи род је подбацио за половину, а црни биланс би сада могао да буде још неповољнији. Јер, у вишим пределима су измрзли пупољци, па рода готово да неће ни бити – прецизира Обућина, наводећи то да произвођачи „црвеног злата“ сада све наде полажу у откупну цену која би им, ако буде иоле пристојна, помогла да бар донекле ублаже штету…
Непогоде кад им време није нанеле су велике штете и воћарима у Топлици.
По речима заменика председника општине Мирољуба Пауновића, ниске температуре које су се у раним јутарњим сатима „спуштале“ и до четири степена испод нуле, најтеже последице су оставиле на засадима вишања, кајсија и ораха.
– Посебно су пострадали воћњаци који се налазе у долинама река и потока, а о размерама штете може се само нагађати јер стручне екипе још нису изашле на терен и обавиле процену – каже Пауновић, док саветодавац за заштиту биља у прокупачкој Пољопривредно-стручној служби Снежана Јовић подсећа домаћине да сада треба заштити воћњаке одговарајућим препаратима и додатним бацањем азотног ђубрива.
Д. ЗЕЧЕВИЋ – А. РОВЧАНИН, Новости.рс