СИДНЕЈ – Амерички и савезнички објекти за прикупљање обавештајних података распоређени су широм света у америчким и савезничким војним и другим објектима, као и у америчким амбасадама и конзулатима, тврди Едвард Сноуден.
Бивши амерички обавештајац постао је почеком јуна познат у свету по видео интервјуу који је дао за лондонски „Гардијан“, а сада је на Интернету објављен и други део тог интервјуа, пише „Сиднеј монинг хералд“.
У њему је бивши радник ЦИА први пут сведочио о умешаности Аустралије у америчку електронску шпијунажу и идентификовао је четири објекта у тој земљи који сарађују у америчком програму прикупљања обавештајних података.
На поверљивим мапама америчке Агенције за националну безбедност (НСА) које је Сноуден обелоданио, а објавио је амерички новинар Глен Гринвалд у бразилском листу „Глобо“, налазе се локације више десетина америчких и савезничких локација за прикупљање обавештајних сигнала који могу помоћи пресретању телекомуникација и Интернет саобраћаја широм света.
Из докумената које је „Глобо“ објавио види се да су амерички и савезнички објекти за прикупљање обавештајних података распоређени широм света.
„Ферфкас медија“ недавно је објавио да је у току зградња новог објекта за складиштење података у Асутралији.
У интервјуу који је у недељу дао за немачки недељник „Шпигл“, Сноуден је рекао да НСА у шпијунажи сарађује са западним владама, од којих неке сада критикују ове програме.
Сноуден је казао да обавешајна алијанса „Пет очију“, коју чине САД, Велика Британија, Канада, Аустралија и Нови Зеланд, „понекад иду још даље од НСА“.
Он, такође, тврди да су партнерства „Пет очију“ организована на такав начин да власти у свакој земљи могу „да заштите своје политичке лидере од последица“ када се сазна „колико озбиљно нарушавају приватност људи у свету“.
Америчка влада је оптужила Сноудена за више кривичних дела укључујући шпијунажу и одузела му је пасош. Он већ две недеље борави на аеродрому у Москви где је долетео из Хонг Конга од кога је америчка влада тражила да га изручи.
Венецуела, Боливија и Никарагва понудиле су Сноудену политички азил, након што владе европских земаља прошле недеље нису дозволиле прелетање авиону боливијског председника Ева Моралеса, који се враћао са конференције у Москви, зато што је Стејт департмент тврдио да се у њему налази Сноуден.
Руски званичници су јавно апеловали на Сноудена да прихвати азил који му је понудила Венецуела. Венецуелански министар спољњих послова Елијас Хауа у недељу је рекао да његова влада још није ступила у контакт са Сноуденом.
Танјуг
za Srbiju ne moraju da se trose…dobiju sve sto ih zanima na CD-u
za Srbiju ne moraju da se trose…dobiju sve sto ih zanima na CD-u