Српски парламент расправљао је о контроверзном Закону о конверзији земљишта. Иза рогобатног имена закона заправо се крије врло озбиљан посао. Стотине милиона евра су у питању, а опозиција страхује да се закон пише по мери крупних бизнисмена који ће бирократском гимнастиком за мале паре или бесплатно доћи до ексклузивног земљишта.
Конкретно, посебан је трн у оку земљиште за које опозиција сумња да је намењено Милану Беку у Луци Београд. Али, ту се помињу и други бизнисмени који меркају атрактивно земљиште.
Балша Божовић из ДС-а је рекао да предложени закон „мирише на прљави задатак некога у чије су име дошли да га спроведу“ наводећи да је то исто као „кад су потписивали Београд на води“.
– Тајкунима је јефтиније да закључе уговор о закупу – сматра Божовић и додаје да им није у интересу да плаћају накнаду за конверзију, јер могу да склопе уговор о закупу који им омогућава добијање грађевинских дозвола.
Министарка саобраћаја Зорана Михајловић је негирала да се закон пише по мери крупног капитала и додала да је Лука Београд предмет судског спора и да не подлеже закону до окончања процеса.
Градоначелник Београда Синиша Мали је рекао да је закон важан за Београд.
– Сваки инвеститор жели тачно да зна шта поседује – рекао је Мали и додао да је „то концепт који је дефинисан свуда у свету, који желимо да применимо, дакле, јасна својинска структура земљишта“.
Миле Антић из удружења Мрежа за реституцију сматра да се спрема велика пљачка.
– Ту се ради о десетинама милијарди евра које би држава могла ако хоће да поклони неком другом, а не тајкунима – напомиње Антић. Он подсећа да је одлуком Уставног суда могућност „законите“ пљачке државне својине укинута.
Експлицитно је наведено да грађевинско земљиште у државној својини није могло бити у промету и да се „тренутним корисницима и учесницима у поступцима приватизације, стечаја или извршним поступцима може претворити у право својине само по тржишним условима“.
Већ за 30 дана нешто више од 5.000 хектара грађевинског земљишта од укупно 660.000 колико га има у Србији могло би да буде предмет конверзије. Власници објеката који се налазе на државној својини могли би своје право коришћења уз накнаду да претворе у право својине или да евентуално ту земљу узму у закуп на 99 година, како прописује закон.
Љ. Ивановић – Вести
фото: Блиц, Танјуг, Зорана Јевтић
ma samo gazite ove budale od naroda srbine glupi imas li oči kreteni