Српска напредна странка (СНС) отворила је у Београду месну канцеларију на локацији концентрационог логора из Другог светског рата, што је изазвало критике активиста за људска права.
Како пише БИРН, отварање канцеларије месног одбора СНС-а Александра Вучића у Београду, у ком је ова партија на власти, на месту некадашњег логора који су водили нацисти, а које би требало да буде претворено у меморијални комплекс, изазвало је критике.
Изабела Кисић, извршна директорка Хелсиншког одбора за људска права, каже да „очигледно не постоји права намера да се изгради меморијални центар“ на локацији Старог сајмишта. „(Терен) је требало да буде расчишћен, али уместо тога видимо да се процес одвија у супротном смеру“, каже Кисић за БИРН.
Лоцирано у делу Београда који је током Другог светског рата предат профашистичкој Независној Држави Хрватској (НДХ), Старо сајмиште је коришћено као концентрациони логор и место за истребљење београдских Јевреја, Срба и Рома. Одлука СНС-а да на једном од објеката окачи партијски банер наишло је на критике и по социјалним мрежама.
Банер је окачен на зид Спасићевог павиљона, где је у време постојања логора била болница, која је затим срушена. Седиште одбора налази се у суседном објекту.
Из странке до објављивања овог текста нису одговорили на питање о одлуци отварања одбора на овој локацији. Ни градске власти нису одговориле у вези са својим плановима о меморијалном центру.
Градски менаџер Горан Весић изјавио је у јануару да ће Старо Сајмиште постати „регионални центар за истраживање Холокауста“ и да се на томе ради заједно с израелским меморијалним центром „Јад Вашем“. „Ту ће бити три музеја, један који се односи на страдање Јевреја, други на страдање Срба и трећи на страдање Рома“, рекао је Весић 11. јануара.
Око 10.000 Срба, 7.000 Јевреја и најмање 60 Рома умрло је на Старом Сајмишту 1941. и 1942. године. Логор су водили припадници одреда СС Вафен, али је српска полиција хапсила Јевреје. После рата ништа није учињено да би се очувало ово место. Жртвама је 1995. подигнут споменик у близини. Објекти су коришћени за разне намене, као простор за уметнике, али и као ресторан и теретана.
Међутим, Весић потенцира да ће ту бити изграђен меморијални центар. „Сада смо раселили кулу, пописали имовину, завршава се закон који ће омогућити даљи напредак пројекта, а паралелно радимо и пројекат меморијалног центра“, рекао је он.
Кисић ипак напомиње како је први нацрт закона прошле године морао да се повуче због негодовања јавности. „(Он) у потпуности негира учешће Србије и Владе Милана Недића (у вези са логором)“, рекла је она.
Додала је како је „срамота“ што Србија нема меморијални центар посвећен прогону Јевреја у Другом светском рату.
Из Савеза јеврејских општина одбили су да коментаришу отварање месног одбора СНС-а на Старом Сајмишту.
Аутор: БИРН