Борбена обука на северним географским ширинама омогућиће да се адекватно реагује на претње и обезбеди заштита националних интереса у региону – нагласио је министар одбране РФ генерал армије Сергеј Шојгу
Арктичке државе – Русија, САД, Канада, Норвешка и Данска (Гренланд) – имају право на континентални шелф у ширини 200 километара од својих граница. Уколико нека од ових држава полаже право на још шири појас – то мора предочити надлежној комисији УН и поткрепити научним и техничким подацима
РУСКЕ подморнице нових класа од ове године одрађују задатке у арктичким условима, изјавио је у среду министар одбране РФ армијски генерал Сергеј Шојгу, говорећи на колегијуму војног министарства Русије.
По његовим речима, борбена обука на северним географским ширинама омогућиће да се адекватно реагује на претње и обезбеди заштита националних интереса у региону.
Прошле године, подсетио је Шојгу, одрађена су дејства мобилних снага за брзо реаговање у арктичким условима.
Тада је на Арктику изведен морски десант, као и гађање из обалских противбродских и зенитних ракетних система.
Руски министар је напоменуо да се на Новосибирским острвима, у Новој Земљи, Земљи Фраца Јозефа и на Врангеловом острву наставља изградња модерне војне инфраструктуре – граде се самодовољни војни градићи, реконструише се мрежа аеродрома, формира се интегрисани систем за праћење ситуације у региону.
Крајем прошле године почела је са радом обједињена стратешка команда формирана на бази Северне ратне флоте.
Шојгу је посебно нагласио да Москва допушта могућност заштите својих интереса на Арктику и војним средствима, односно – у оружаној борби. При том је подсетио да Русија већ увелико „економски осваја свој део Арктика“ и развија Северни морски пут који све више постаје алтернатива традиционалним маршрутама из Европе у Азију, па подвукао:
„Упорно теже да продру у Арктик развијене земље које немају непосредан излаз приполарне области. Чак у том правцу предузимају одређене политичке и војноекономске кораке. Зато је стално војно присуство на Арктику – са могућношћу заштите државних интереса средствима оружане борбе – саставни део укупне политике националне безбедности“.
У складу са међународним правом, арктичке државе – Русија, САД, Канада, Норвешка и Данска (Гренланд) – имају право на континентални шелф у ширини 200 километара од својих граница. Уколико нека од ових држава полаже право на још шири појас – то мора предочити надлежној комисији УН и поткрепити научним и техничким подацима.
Факти