Београд — Смањење плате оним грађанима којима је држава послодавац кроз солидарни порез није у складу са Уставом Србије – тврди група интелектуалаца.
Група на челу са професорима Правног факултета Миодрагом Јовановићем, Гораном Дајовићем и Бојаном Спаићем језато покренула иницијативу за оцену уставности овог намета.
Међу потписницима су, до сада, декани Факултета политичких наука, Економског, фармације, те председница Друштва судија Србије, као и професори, лекари, судије и уметници, од чије плате држава убира солидарни порез.
Проф. Миодраг Јовановић, иначе редовни професор Правног факултета, тврди да мера Владе коју зовемо солидарни порез крши два члана Устава – онај који говори о јединству правног поретка Србије, као и уставну одредбу о недискриминаторним основама опорезивања.
„Прва одредба је повређена тако што се очигледно на мала врата уводи нови порез. Иако он није тако “крштен” у закону, сами политичари и Влада говоре о овој мери као о порезу. Проблем је што код нас већ постоји Закон о порезу на доходак, који у члану 2 каже да се искључиво тим законом уређује опорезивање свих доходака грађана. Дакле, није дозвољено да се било којим другим актом уводи нови начин опорезивања“, наводи професор Јовановић.
Он истиче да се овим “специјалним” законом којим се уводи солидарни порез, нарушава јединство правног поретка и намеће се пореско оптерећење противно тој одредби. С друге стране, каже он, крши се и одредба која јасно каже да порез мора да буде општи и да се базира на критеријуму економске моћи грађана.
„Законом о умањењу нето прихода се заправо уводи дисркиминација, јер основни критеријум није економска моћ, већ радно место у јавном сектору. Тамо има људи који мање зарађују, а има и оних који зарађују више од 100.000 динара. Таквих такође има и у приватном сектору, али они нису опорезовани“, каже саговорник 24 сата.
Ова иницијатива ће ускоро бити послата Уставном суду.
„Акција онлајн подршке није била посебно организована, будући да је започета у дане празника, и то тако што је послата на одређени број мејл адреса. Сада већ имамо око 400 потписа“, каже Јовановић.
24сата
a briselski sporazum
Vise puta je bilo napisa o neustavnosti tog poreza ali DA LI JE NEKO ZAISTA I PODNEO USTAVNOM SUDU ZAHTEV ZA OCENU USTAVNOSTI?