Економија

Сорош би да купи и Галенику?

Контроверзни амерички бизнисмен и милијардер мађарског порекла, Џорџ Сорош, који је пре пар недеља купио Дањуб фудс групу у чијем власништву су Имлек, Бамби, „Књаз Милош“ и Суботичка млекара, заинтересован је и за приватизацију Галенике.
Сорош би Галенику?

Он је преко свог фонда Qуантум стратегиц партнерс ЛТД, још у октобру, када је Агенција за приватизацију објавила да ће приватизовати 502 предузећа у већинском или стопостотном државном власништву, послао писмо о заинтересованости, пише „Данас“.

„На тај јавни позив Агенције, за Галенику се пријавило укупно 15 потенцијалних купаца. Иако је реч о необавезујућем документу, тек исказивању намере да се, евентуално, учествује на тендеру уколико држава одлучи да га распише, процењује се да је реч о једној од озбиљнијих понуда.

Иначе, Сорош је на тржиште Србије дошао преко медија, још у време Слободана Милошевића, када је његова финансијска подршка била кључна приликом оснивања радија и телевизије Б92.

Истовремено, један од Сорошових фондова створио је значајног регионалног кабловског и интернет оператера, СББ. Иако се једног тренутка чинило да се овај милијардер повлачи из послова у Србији, јер је средином 2013. продао СББ и свој удео у Б92, застој је трајао кратко. Већ прошле године ушао је у преговоре са Дењуб групом и успешно их окончао током јануара ове, куповином водећих прехрамбених брендова.

Интересовање које је исказао за Галанику, за сада још не значи да ће ући у преговоре, са српским властима, јер одлука о методу приватизације у условима, колико се зна, још није донета.

У прилог неизвесности иде и чињеница да се међу послатим писмима о намерама налази и неколико великих играча у фармацеусткој индустрији. Наиме, од укупног броја заинтересованих за српску државну фабрику лекова, пет је физичких лица – два из Србије и по једно из Канаде, Бугарске и БиХ, као и једна домаћа фирма – Гама сустем, која је, иначе, Агенцији послала највише необавезујућих понуда за куповину државних предузећа (осим Галенике, и за ИМТ, ИМР, Трепчу, Трајал , ФАП …) затим неколико мање познатих компанија и инвестиционих фондова из Русије, Јужне Африке, Чешке и Кипра. Али на списку је и српски огранак швајцарске куће Роше, основане пре више од сто година са високим референцама у производњи лекова из области онкологије, као и мађарски ВМД хоспитал технолоџи, која се бави набавком медицинске опреме, пројектовањем медицинских система за здравствене установе и набавкама потрошног материјала за болнице.

У озбиљнију понуду може се сврстати и Тера партнерс асет Манаџмент са Малта, који је заправо менаџер инвестиционог фонда Ворлдвајд опортунити са Кајманских острва, са искуством улагања у тржишта у развоју, а у региону је позната и као један од главних акционара црногорског Телекома. У групи партнера од којих Влада, уколико буде донела одлуку о моделу приватизације, прижељкује учешће на тендеру, свакако би се нашао и Сорошов фонд.

 

021.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

  1. NE TREBA NAM JOS JEDAN IZ TIH GRUPA KOJE NAS TRUJU I UNISTAVAJU 99E SU NAS BOMBARDOVALI NUKLEARNIM OTPADOM PA SE ZATO SVAKO TRECE DETE RODI BOLESNO OD RAKA I DRUGIH TESKIH BOLESTI TO SE ZOVE ETNICKO CISCENJE A SAD HOCE JOS DA NAS DOKRAJCE SA LEKOVIMA!!!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!