Филиповић препричава једну, јавности потпуно непознату операцију српске Службе која је током бомбардовања Србије 1999. планирала убиство познатог србомрсца и озлоглашеног произвођача „обојених револуција“ Џорџа Сороша.
Почетак НАТО агресије на Југославију затекао ме је на функцији специјалног саветника начелника Службе државне безбедности за извођење тајних операција у иностранству. Процена је била да би се Сорошевим уклањањем дестабилизовала најјача глобалистичка мрежа на Балкану, а тиме значајно умањила и моћ политичког и пропагандног утицаја алијансе у овом делу света. У време када се интензивно одвијала НАТО агресија, чији је Сорош био иницијатор, оправданост радикалног наступа према њему није довођена у питање.
Као атентатора на Сороша, српски безбедњаци су одредили Мунгоса, искусног припадника резервног састава ЈСО. Он је савршено познавао језик и културу земље у чији је туристички центар Сорош планирао да оде на одмор.
Мунгос је границу прешао илегално и чим је стигао до првог насељеног места, пријавио се властима као „војни дезертер“. Тај статус му је легализовао даље кретање, а добио је и формулар са листом адреса „невладиних хуманитарних организација“ којима је могао да се обрати за помоћ. Туристичка сезона је већ почела, почели су да пристижу и сезонски радници, па је и његов долазак прошао незапажено.
Изнајмио је стан са погледом на објекат где је требало да одседне Сорош, као и једну гаражу која је требало да му послужи за склањање и евакуацију после извршене акције. Да би избегао сваку сумњу, за изнајмљивање стана платио је две године унапред, јер је наводно имао намеру да започне неки приватни посао. Сорош је требало да стигне тек за месец дана, па је Мунгос искористио прилику да се зближи са локалним становништвом, па чак и са једним од Сорошевих домаћина.
Међутим, и поред брижљиво планиране операције, Сорош је долазак у монденски туристички центар одложио најпре за месец дана, а касније и за два. У међувремену, завршено је и НАТО бомбардовање Србије, па је тадашњи начелник РДБ-а Раде Марковић наредио да се обуставе све акције које би у новим условима биле политички контрапродуктивне. Мунгос је, међутим, инсистирао да се акција обави до краја, на шта је Марковић одговорио да Служба не може стајати иза „приватног рата са Американцима“.
Са Мунгосом сам се убрзо и сам. Рекао ми је да ће сам финансирати акцију и да ће посао урадити до краја. Подржао сам га. Међутим, убрзо је успешно завршена једна од раније започетих акција, што је у Европи изазвало велику пометњу. Као потенцијални извршиоци, између осталих, осумњичени су и Срби, што је допринело правој хајци и појачаном контролом југословенских држављана. Тимови ангажовани на другим акцијама морали су убрзано да се евакуишу. Иако ме је Мунгос убеђивао да се и даље осећа безбедно, наредио сам му да се врати. Када се данас тога сетим, мислим да сам погрешио.
Пише: пуковник Драган М. Филиповић – оперативац Државне безбедности, један од оснивача ЈСО
eto toliko o našim govnima na vlasti kad prdade sve srbomrscima.
Bolje je što se ovaj pakleni plan nije realizovao.
Bacili bi atomsku bombu na nas.A i u svetu ima
ko zna koliko Soroša.Nema samo jedan.Od svih
šteta koje mogu da nam naprave ovakvi ljudi
soroševskog tipa,najmanja šteta je obojena revolucija.
Razlog za ovo leži u njihovoj rigoroznosti i ogromnoj
bezskurpuloznosti.
Neka ih,neka umiru prirodnom smrću.
Ionako se džaba rađaju i džaba umiru na ovome svetu
Ne bi niko bacio atomsku bombu na nas – nemoj da si mi tako dramaturgičan :). Ali ništa se suštinski ne bi ni promenilo jer je Soroš samo jedan šraf u ekipi – naravno nimalo naivan šraf i nije neki tamo nebitan igrač ali daleko da je on odlučio šta će nama NATO da radi – geostrateške lomove ne određuje jedan čovek pa ni Rotšild, Rokfeler i Soroš zajedno.
Pa pogrešio si i lipši sad !