Србија

Сорошева агентурна мрежа би да реши Косово мењањем српске за српску земљу!

Шест српских експерата припремило је предлог споразума о разграничењу, према којем би Косову припала општина Прешево, а Србији четири северне општине, Лепосавић, Звечан, Зубин Поток и северна Митровица, пише данас приштински Зери, позивајући се на документ у који су, наводе, имали увид.

Тај предлог део је обимног документа под називом “Економски, демографски и социјални ефекти и различити сценарији за нормализацију односа Београда и Приштине”, а сачинило га је, како тврди приштински лист, шест српских експерата, у априлу ове године, уз подршксу београдског Фонда за отворено друштво.

Уз објављени факсимил документа, Зери пише да овај предлог детаљно разрађује све економске, демографске и социјалне ефекте нормализације односа Београда и Приштине.

Документ садржи 90 страна, а аутори су, према листу, Миладин Ковачевић, Душан Гавриловић, Драган Поповић, Милена Б. Стевовић, Љиљана Секулић и Катарина Станчић.

Документ, иначе, разматра могућност нормализације односа између Београда и Приштине са сценаријом за размену територија, сценаријом без размене територија, затим сценарио потпуне имплементације Бриселског споразума из 2013. године, као и сценарио у којем би био задржан “статус кво”.

Зери пише да предлог о разграничењу подразумева да Приштина преузме општину Прешево, а да се централној Србији припоје четири општине севера КиМ.

Наводи се и да би у том случају Србија била “у предности” за 2,7 милијарди евра.

– Србија и Косово могу да постигну споразум о размени територија, тако што би Косово преузело општину Прешево, без Бујановца и Медвеђе, док би четири северне општине (Лепосавић, Звечан, Зубин Поток и северна Митровица) биле придружене суседној земљи – наводи Зери.

Наводи се и да аутори овог документа констатују да у општини Медвеђа живи само 7,1 одсто Албанаца, те да стога опција њеног придруживања Косова није одржива опција.

Истовремено, процењује се да у Бујановцу живи око 54 одсто албанског становништва, па би, како се наводи, размена ове територије могла да представља “политичку и безбедносну претњу на дужи рок”.

Танјуг, Вестионлине

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!