БЕОГРАД – Гувернер НБС Дејан Шошкић сматра да Србија не би смела више да повећава јавни дуг, који је већ премашио 45 одсто БДП-а.
„Наш јавни дуг је прешао 45 одсто БДП-а. Велики део нашег дуга је дуг у девизама. Отуда кретање курса утиче и на ниво нашег дуга. Ако има депресијације онда ће дуг много лакше да пробије границу од 45 одсто БДП-а”, упозорио је Шошкић у интервјуу за магазин „Бизнис”.
На питање како ће Србија финансирати јавни дуг ове године, Шошкић је упозорио на опасност од раста ризико премије земље, који се може десити и због одлагања договора са ММФ-ом.
Он је прецизирао да то може да се одрази и на услове и структуру финансирања јавног дуга. „По свој прилици, услови могу бити неповољнији него што су били 2011. године”, упозорио је Шошкић и напоменуо да као одговорна држава, морамо на време да правимо алтернативе, а не да будемо изненађени „снегом који је пао у јануару”, кад му је и време.
Говорећи о заустављању аранжмана са ММФ-ом, Шошкић је оценио да би време до његовог наставка Србија требало да искористи за реформу јавног сектора и пореског система.
По његовим речима, нема разлога за панику, ни за дестабилизацију и имамо могућност да све наставимо тамо где смо стали.
Гувернер НБС је нагласио да реформа јавног сектора мора да се оствари без обзира на то што је политички непопуларна и тема број један за сваку власт.
„Заиста верујем да је требало да учинимо напор да се та позитивна ревизија аранжмана оствари јер је то најједноставнији начин чувања поверења према Србији. Како ће се одсуство позитивне ревизије аранжмана са ММФ-ом одразити на ризико премију – сигурно не добро”, казао је Шошкић и нагласио да је од посебне важности да у овом наредном периоду покажемо да и без надзора ММФ-а водимо кредибилну фискалну политику.