КОНЗЕРВАТИВНА Народна партија, која је на власти у Шпанији, задржала је епитет најјаче политичке силе на домаћој сцени, упркос губицима на локалним изборима минулог викенда. Али, апсолутна већина коју су народњаци имали сада је нестала. Екстремни левичарски покрет у муњевитом успону Подемос, и партија Грађани, блиска шпанским бизнисменима коју аналитичари обележавају као странку центра, уздрмали су двостраначки систем који већ четири деценије постоји као доминантан у Шпанији.
У престоници Мадриду народњаци само за једно место беже другопласираном Подемосу, односно, коалицији Аора Мадрид, коју подржава овај левичарски покрет. Социјалисти су трећи са девет места. Аора Мадрид може да оформи левичарску коалицију са социјалистима и добије апсолутну већину.
У другом граду по величини у Шпанији, каталонској Барселони, левичарски покрет Индигнадо (Огорчени) освојио је у подељеном градском већу једно место више него најближи ривал.
Народна партија премијера Маријана Рахоја, изгубила је већину и у свом другом упоришту Валенсији.
Изборне „ране“ које су задобили народњаци тешко да ће се зацелити до краја године, кад ће Шпанци гласати на националном нивоу. И мада су локални избори протекли практично без јасног победника, Подемос је, по свему судећи, инкасирао бодове, који би на парламентарним изборима могли да се покажу као кључни.
Испити на којима су, у много више градова него што се рачунало пали Рахојеви народњаци, корупцијски су скандали и политика штедње. Рахој је, пише светска штампа, рачунао да ће економски бољитак Шпаније учврстити позицију Народне партије, што се, међутим, није догодило.
ШТЕДЊА ИМ ДОШЛА ГЛАВЕ
Политика штедње, на којој је инсистирао и Рахој, у Грчкој је била „дара која је превршила меру“, па су многи аналитичари јуче, дан после избора, повлачили директну паралелу између левичарске Сиризе која је у Атини на власти од јануара и Подемоса, који стреми ка шпанском политичком врху.
И. Станојевић, Новости