Србија

Спасимо реке, сачувајмо пророду – СТОП МИНИ ХИДРОЦЕНТРАЛАМА! (фото)

Све државе Балкана су изразиле жељу да постану чланице ЕУ за шта морају да испуне одређене критеријуме. Један од тих критеријума јесте и да 27% производње електричне енергије буде из обновљивих извора енергије. Директивом о обновљивим изворима енергије из 2009. ЕУ је прописала шта спада у ту категорију и уврстила је хидроенергију као један од извора. Стога се мини хидроелектране (МХЕ) званично воде као зелени сектор енергетике. Међутим, то је просто нетачно. Када се сагледа шира слика, јасно је да МХЕ доносе више штете животној средини, него што њихова градња чини да се животна средина очува.

Спасимо реке, сачувајмо пророду - СТОП МИНИ ХИДРОЦЕНТРАЛАМА! (фото)
Ракитска река, Стара планина

Најновије истраживање са Универзитета у Грацу говори у прилог претходној тврдњи. Наиме, истраживачи су нашли да ће 11 ендемских врста рибе нестати, 7 врста рибе ће бити у критичном стању угрожености и да ће се број угрожених рибљих врста дуплирати на 24. Нису само рибе угрожене. МХЕ доводе до исушивања река, што отежава живот људима, али угрожава и околне екосистеме. Са овим је сагласан и министар за заштиту животне средине Горан Триван који је изјавио: ”Нема мини хидроелектране која не нарушава еко систем. Само је питање у којој мери ћемо прихватити штету.”

Спасимо реке, сачувајмо пророду - СТОП МИНИ ХИДРОЦЕНТРАЛАМА! (фото)
Река, Стара планина

Посебан проблем са МХЕ представља то што се оне граде у заштићеним подручјима, па се тако уништава нетакнута природа Србије. Нажалост, министар је остао на изјави и поред једног решења које је оборио Управну суд, није пуно учинио за заштићена подручја у нашој земљи. Разлог за то је свакако што су МХЕ одличан бизнис у коме прсте имају људи најближи Власти. Средства за изградњу МХЕ обезбеђују банке, јер знају да улажу у сигуран посао. Наиме, држава сваком произвођачу електричне енергије из обновљивих извора извора гарантује повлашћени положај на 12 година. Само у 2017. години, држава је платила 16,7 милиона еура власницима МХЕ. Тако смо дошли у парадоксалну ситуацију да грађани који се боре за своје реке, плаћајући рачун за струју, финансирају управо оно против чега се боре.

Спасимо реке, сачувајмо пророду - СТОП МИНИ ХИДРОЦЕНТРАЛАМА! (фото)

Борба и даље траје, а прво што можете да урадите јесте да потпишете петицију против изградње МХЕ на Старој планини: https://www.peticije24.com/205763

Постоји и фацебоок група Одбранимо реке Старе планине у којој се грађани организују у борби против МХЕ

https://www.facebook.com/groups/1925328764350247/about/

7 zahteva

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!