Упркос чињеници да је река Студеница под заштитом UNESCO и Завода за заштиту споменика Србије, приватни инвеститори желе да на њој изграде брану високу чак 24 метара.
Идеја да преграде реку која припада резервату биосфере Голија-Студеница приватном градитељу пала је на памет након што су у цеви стрпали реке недалеко од ове – Гокчаницу, Гвоздачку, Желебић. Све су ово брзе чисте планинске реке које припадају ибарском сливу, а извиру на планинама Гоч, Чемерно, Голија.„Када нам је риболовац послао фотографије на којима се види да неко рашчишћава и крчи шуму, довлачи цеви и припрема за изградњу, одмах смо се ми мештани окупили. Брзо се прочуло да хоће да нам униште реку“, каже Горан Николић, пензионисани рударски инжењер из Ушћа, варошице која се налази на ушћу Студенице у Ибар.
Како је рекао, убрзо су одлучили да своју реку морају да бране, најпре због одлуке Владе, али и целог света који је препознао вредност реке Студенице која спада у три најчистије реке у Србији.
„Нама је Студеница живот, она нам је све. Основали смо удружење како бисмо је заштитили и ако треба, спаваћемо поред реке. Нећемо дозволити да нам бетонирају реку и бранићемо је јер тиме бранимо одлуку Владе Републике Србије под чијом је заштитом“, каже Николић из Удружења Спасимо Студеницу за Нову економију.
Активисти су спровели анкету како би информисали комшије и мештане Ушћа шта се дешава, практично, испред њихове куће. Како кажу, већина, чак 95 одсто њих жели да им пружа подршку у одбрани овог природног добра.
Иако је градоначелник Краљева Краљева Предраг Терзић јавно обећао да се мини хидроелектране неће градити на територији тог града, до сада је изграђено чак десет на чистим планинским рекама.
Нова економија