Руски енергетски гигант „Гаспром” потписао је у петак споразум са европским партнерима за градњу гасовода „Северни ток 2” који ће гас у Европску унију испоручивати преко Немачке, рутом испод Балтичког мора.
У конзорцијуму поред „Гаспрома”, који је већински власник с 51 одсто капитала, учествују ЕОН, „Шел”, ОМВ-а и БАСФ са по 10 одсто и француски „Енжи” с девет процената. „Северни ток 2” требало би да буде завршен за четири године до 2019, а оперативан ће бити у наредних пола века.
Русија покрива више од трећине европских потреба за гасом, али готово пола испорученог гаса транспортује се преко Украјине са којом је у сукобу због Крима и побуне на истоку. То је разлог због чега се наставља с градњом „Северног тока 2”. Због тога је требало да се изгради и гасовод „Јужни ток”, који је осујетио Вашингтон, спречивши Русе да тако пласирају свој гас и на Балкан.
И док се на вест о „Северном току 2”, већ јављају прва негодовања, како то Немачку ништа не спречава да гради овај гасовод, а Србија је остала без „Јужног тока”, који је требало да се гради по истим принципима трећег енергетског пакета као и „Северни”, љутњи, ипак, нема места.
Према прописима трећег енергетског пакета, који је донела Европска унија, власник гасовода, цеви које иду по копну не може бити и власник гаса. Ово правило, међутим, не важи за подводни део гасовода. Пошто ће „Северни ток 2” , као што је био случај и са првим „Северним током”, ићи по дну Балтичког мора, такви цевоводи су изузети од правила ЕУ.
У наставку копненог дела „Северног тока 2”, преко територије Немачке, био би ангажован гасовод „Опал”, чији је капацитет 35 милијарди кубика гаса годишње, који се протеже источним делом земље до границе са Чешком, и гасовод НЕЛ, који иде кроз западну Немачку.
Овај гасовод повезују „Северни ток” са постојећом мрежом гасовода у средњој и западној Европи и изузет је из правила трећег енергетског пакета Европске уније.
Војислав Вулетић, председник Удружења за гас Србије, објашњава да је удвостручење капацитета гасовода „Северног тока” добра вест, јер ће се тако заобићи Украјина због које је Европа умела да остаје без гаса.
– „Северним током 2” могао би се допремати гас до Србије преко Немачке, Чешке, Словачке и Мађарске. С тим што би тај гас био скупљи него овај који сада стиже преко Украјине, јер је траса много дужа и Србија би морала свакој земљи да плаћа посебно транзитне трошкове. С друге стране, Србију нико није ни звао да учествује у овом пројекту, јер наша земља нема пара да било шта сама гради, каже Вулетић.
И док ће гро руског гаса, уз сва политичка неслагања и увођења санкција Русији, убудуће ићи преко Немачке, градња „Северног тока 2” лоша је вест за Европу, сматра европски комесар за енергетику Марош Шевчович, истичући да то означава крај транзита гаса преко Украјине, преноси европски портал „ЕУ обзервер”.
Шевчович жали и што ће се градњом новог дела „Северног тока”, централна Европа суочити са потпуном гасном неравнотежом, па он предлаже да је економски много исплативија модернизација транзитне руте преко Украјине, јер инфраструктура већ постоји.
Ј. Петровић-Стојановић, Политика
vucic svojom politikom odvaja srbiju od rusija a nemacka priblizava se rusiji vucic zeli ameriki gas domai izdajnik a divlje svine