Друштво

СПЦ и патријарх Иринеј сматрају штетним Закон о заштити података о личности, јер сматрају да „задире у унутрашњи правни поредак СПЦ“

У Скупштини Србије данас је настављена начелна расправа о више закона из области правосуђа и унутрашњих послова, а на почетку седнице поједини посланици су казали да су им патријарх Иринеј и Свети архијерејски синод Српске православне цркве упутили допис у којем их моле да укажу на штетност Закона о заштити податка о личности.

У писму које је стигло свим посланичким групама, наводи се да су решења закона „неодржива” и да представљају грубо задирање у унутрашњи правни поредак Српске православне цркве и осталих традиционалних цркава и верских заједница.

Додаје се да се они оштро противе томе да закон уопште дотиче Цркве и верске заједнице и констатује да је Нацрт закона несмотрно и ненамерно преузет из неког европског законодваства.

Посланици су навели да се предлогом закона задире у гарантовану аутономију цркве и верских заједница, што је министарка правде Нела Кубуровић демантовала.

Прво је о писму говорио Александар Стевановић из Покрета центар који је казао да су страхови патријарха и Синода, можда претерани, али да сви треба да разумеју да је „црква старија од обновљене државе”.

„Постоји велики проблем када мало штрпнемо део слободе и онда апарати присиле постану апарати који задиру у наше животе више него што је потребно”, рекао је Стевановић, јавља Бета.

Шеф посланичке групе Двери Бошко Обрадовић казао је да се су патријарх и Синод у допису указали да се предлогом закона омогућава Поверенику за инфорамције од јавног значаја и заштиту података о личности да контролише рад цркве, што је у супротности са Уставом по којем цркве и верске заједнице имају гарантовану аутономију.

У расправу се укључила и министарка правде Нела Кубуровић која је демантовала тврдње да повереник може да надзире цркву, односно да преиспитује црквне књиге.

„Слична мишљења ми смо добили у јануару, исто неразумевање, да је неко пажљиво прочитао видео би да се овим предлогом закона поверенику забрањује да има било каква инспекцијска овлашћења када је реч о раду цркве и верских заједница”, рекла је она.

Кубуровић је нагласила да црква ипак није изузета из овог закона, али тако да „ако неко обрађује податке физичких лица да води рачуна о заштити података о личности”.

Бета

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!