ЕПИСКОП нишки Јован (Пурић) током следећа два месеца неће управљати својом епархијом. Уместо њега то ће чинити владика рашко-призренски Теодосије.
Ову одлуку донео је патријарх Иринеј, који је уважио његову молбу да привремено одступи са трона епархије у Нишу – ради лечења. Орочено одсуство овог епископа, међутим, у црквеним круговима, па и у делу јавности, протумачено је као суспензија и први корак ка његовом уклањању из Нишке епархије.
Да је владика Јован суспендован демантовао је јуче портпарол Сабора епископ бачки Иринеј. У саопштењу СПЦ наведено је да је владика добио привремено одсуство из епархије по редовној процедури.
– Његово одуство одобрено је до идућег заседања Светог синода у другој половини августа – наведено је у саопштењу. – У пракси СПЦ одсуство епископима на дужи период не даје Синод него патријарх. Он одобрава и предлог о замењивању епископа који одсуствује. Тако је било и у овом случају. Какво ће бити његово здравствено стање после садашње фазе лечења, остаје да се види.
Потреба за лечењем, међутим, није једини разлог за привремено лечење епископа Јована. Владика је на позив Синода у уторак боравио у Београду. Тема састанка, према сазнањима „Новости“, била је ситуација у Нишкој епархији, али и његова молба да буде трајно разрешен епархијске службе. Свој захтев је оправдао болешћу, али и жељом да се посвети професорској каријери на Богословском факултету.
Привремено одступање са трона у Нишу стигло је у јеку напетости у Нишкој епархији, које су, како тврде упућени, кључни за Јованову одлуку да се у тишини повуче. Проблеме је изазвала његова одлука да чак 35 свештеника распореди на дужности у друге парохије. Свештенство се сложно успротивило овој одлуци владике, због које су писмом протестовали код патријарха Иринеја.
Он се супротставио делу свештеника у Нишу, који су у својој служби радили мимо његових савета и налога. Међу њима су и они на чији рачун редовно стижу притужбе верника. Владика је планирао комплетну реорганизацију епархије, која је требало да обухвати и премештај свештеника. Они су се успротивили његовом плану, оптужујући га за самовољу, после чега је случај стигао и пред Синод.
ПЕТИЦИЈА
СВЕШТЕНИЦИ који нису наклоњени владици Јовану не споре његову жељу да ради и обогати живот епархије. Они се, међутим, противе оштрим потезима које је наводно повукао у намери да реорганизује епархију. Положај владике Јована, како се тумачи у црквеним круговима, додатно је отежала чињеница да је на мајском Сабору потписао петицију, којом се са групом епископа супротставио процедури по којој су смењени владике Георгије и Филарет.
Новости