Србија

СПЦ тргује Степинцем!

Сабор Српске православне цркве одлучио је да прихвати дијалог с Римокатоличком црквом поводом намере да Ватикан канонизује контроверзног хрватског кардинала Алојзија Степинца!

За председника Комисије СПЦ за дијалог са Бискупском конференцијом Хрватске именован је митрополит загребачко-љубљански Порфирије (Перић), док је епископ славонски Јован (Ћулибрк), председник саборског Одбора за Јасеновац, добио задатак да напише извештај о Степинцу.

– Добро је што је СПЦ прихватила предлог папе Фрање за дијалог, али је лоше што се све спустило на разговоре само с Хрватском. СПЦ нема шта да разговора о Степинцу са Бискупском конференцијом Хрватске, јер га Хрвати не проглашавају свецем. Дијалог треба да се води са Ватиканом који је Степинца већ беатификовао, а сад намерава и да га канонизује – изјавио је за „Вести“ историчар Вељко Ђурић-Мишина.

 

Синод СПЦ ће, по налогу Сабора, формирати комисију и дискутоваће се о Степинчевој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, а у контексту српско-хрватских односа у 20. веку.

– У тој комисији, а то сам већ указивао врху СПЦ, неизоставно треба да буду и историчари, посебно експерти за поменути историјски период, а не само црквени високодостојници – напомиње наш саговорник.

Поводом Степинчеве канонизације по други пут ове године с патријархом српским Иринејом (Гавриловићем) и председником Србије Томиславом Николићем прошле недеље је у Београду поверљиве разговоре водио и кардинал Курт Кох, председник Папског већа за унапређење јединства хришћана.

За најновије тезе да је Степинац спасавао Србе од усташког ножа и да је пред крај Другог светског рата Американцима открио положаје Немаца и усташа око Загреба, Вељко Ђурић-Мишина каже да би, ако је то истина, Римокатоличка црква и Хрватска таква документа одавно презентовали.

– Ако Ватикан или Загреб имају црно на бело такву документовану архивску грађу, зашто је не обелодане барем сада, док воде кампању за Степинчеву канонизацију? Многа друга документа говоре супротно о томе ко је и шта је био Алојзије Степинац. Ту је, између осталог, и сведочење Аустријанке Дијане Будисављевић, која је од усташке каме и из Павелићевих логора спасавала српску децу. Она је одавно посведочила да се у то време за помоћ обраћала и Степинцу, али да је он није удостојио чак ни одговора – подсећа Мишина.

Степинчевој канонизацији противе се и СПЦ и државни врх Србије. Председник Николић је поручио Ватикану да одустане од таквог подухвата, јер би то, како је оценио, нарушило све досад урађено на побољшању односа Србије и Хрватске. Степинца је папа Јован Павле Други 1998. уврстио у ред блажених, што је у католицизму на корак до свеца.

Био српски војник

Алојзије Степинац је пред крај Првог светског рата био српски војник, а на почетку Другог налазио се на позицији челника „Цркве у Хрвата“. Током усташке НДХ био је близак Анти Павелићу, не само као надбискуп, већ и као војни викар и члан Хрватског сабора. Отуда су га многи југословенски и страни историчари сматрали за духовног оца „Ендехазије“, у којој је убијено око милион људи, од којих је највећи број Срба. У октобру 1946. Степинац је осуђен на 16 година затвора и присилног рада и на губитак политичких и грађанских права због сарадње са усташама и окупатором. Провео је пет година у затвору Лепоглава, а 1951. је пребачен у кућни притвор у родном Крашићу недалеко од Загреба где је и умро 1960. године.

 

Р. Лончар – Вести

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!